Francie se obává druhé vlny epidemie, varují před ní vědci

Koronavirem se ve Francii do 11. května, kdy se začnou uvolňovat přísná omezení, nakazí jen necelých šest procent obyvatel. Vyplývá to ze studie, kterou dnes zveřejnil prestižní Pasteurův ústav. Taková promořenost populace je ale podle studie příliš nízká na to, aby zabránila druhé vlně epidemie.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Francie, ilustrační foto
doporučujeme

"Aby byla kolektivní imunita dostatečná na to, abychom se vyhnuli druhé vlně epidemie, bylo by potřeba, aby bylo imunizovaných 70 procent obyvatel," uvádí studie založená na matematických a statistických modelech.

Do 11. května se ale virem SARS-CoV-2 podle vědců z Pasteurova ústavu ve Francii nakazí jen 5,7 procenta obyvatel, tedy asi 3,7 milionu lidí. Odchylka je podle hlavního autora studie Simona Cauchemeze sice 3,5 až 10,3 procenta, i v případě jejího zohlednění se ale promořenost zdaleka nepřiblíží potřebným 70 procentům.

Kolektivní imunita ve Francii tak podle vědců nebude dostatečná. "Účinná kontrolní opatření musí proto zůstat v platnosti i po 11. květnu," vyzvali autoři studie.

Promořenost je podle Pasteurova ústavu poměrně nízká i v nejpostiženějších oblastech Francie. V Paříži a jejím okolí je to 12,3 procenta, v regionu Grand Est, který hraničí s Belgií, Lucemburskem, Německem a Švýcarskem, 11,8 procenta.

Ve Francii zemřelo s nemocí covid-19 již více než 20.000 lidí. Potvrzených případů nákazy země v pondělí hlásila přes 155.000.

Karanténní opatření by se měla začít postupně uvolňovat od 11. května. Premiér Édouard Philippe ale zdůraznil, že se Francie po tomto datu nevrátí okamžitě ke stavu před pandemií. V neděli například uvedl, že budou Francouzi pravděpodobně muset začít na veřejnosti nosit roušky.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chorvatsko plně otevře hranice pro občany 10 zemí včetně ČR, mají se…

28.05.2020 17:00 Chorvatsko plně otevře hranice pro občany deseti zemí Evropské unie, mezi nimi i Česka. S odvoláním…

Obavy se nenaplnily. Dánsko ani Finsko nemají po otevření škol víc případů…

28.05.2020 16:26 Částečné znovuotevření dánských škol v polovině dubna nevedlo k nárůstu případů nákazy koronavirem…

Německo si kvůli hackerskému útoku předvolalo ruského velvyslance

28.05.2020 15:24 Německá vláda si kvůli kybernetickému útoku na Spolkový sněm v roce 2015 předvolala ruského…

Německo poskytne studentům bezúročné půjčky, také těm z Česka

28.05.2020 12:59 Německá vláda začne poskytovat bezúročnou půjčku až 650 euro měsíčně (17.500 korun) studentům,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy