Francie kvůli zhoršující se epidemické situaci v některých regionech prodloužila zákaz nočního vycházení. Zpřísnění se týká 15 ze 101 departementů zejména na východě a také na jihu země, kde budou smět lidé opouštět domovy po 18:00 jen v naléhavých případech, oznámil mluvčí vlády Gabriel Attal. Ve zbytku Francie začíná noční zákaz vycházení ve 20:00.
"Virus se ve Francii dál šíří..., ale s velkými rozdíly mezi jednotlivými regiony," uvedl Attal. "Pokud se situace bude na některých místech dál zhoršovat, přijmeme nutné kroky," dodal.
Dřívější začátek zákazu vycházení nově platí například v oblastech Ardennes, Jura nebo Alpes-Maritimes, kde leží i město Nice.
Attal také hájil pomalý začátek očkovací kampaně proti covidu-19, s nímž země začala podobně jako další státy EU v neděli. Vakcínu Pfizer/BioNTech zatím ve Francii podle televizní stanice TF1 dostalo jen 332 lidí. V sousedním Německu, které začalo očkovat ve stejnou dobu, už první dávku vakcíny obdrželo přes 130.000 lidí. "Nehodláme posuzovat půlroční očkovací kampaň podle několika prvních dnů," řekl Attal.
Ve Francii s téměř 67 miliony obyvatel se od začátku pandemie nakazilo koronavirem 2,62 milionu lidí a 64.760 z nich zemřelo. Ve čtvrtek úřady informovaly, že za 24 hodin přibylo téměř 20.000 nových případů, ve středu to bylo přes 26.000 nakažených, nejvyšší bilance za poslední měsíc. Vláda tvrdila, že chce bilanci nových případů udržet pod hranicí 5000 denně.
Související
Kavinsky rozesmutnil Francii. Smrt producenta komentoval i Macron
Roztržka v OSN: Francie přirovnala Washington k autoritářským režimům, americká delegace ze zasedání RB odešla
Francie , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Praha kvůli extrémnímu počasí zakázala rozdělávání ohňů a kouření na rizikových místech
před 1 hodinou
Armáda byla připravena ruskou raketu sestřelit, prohlásil Tusk
před 2 hodinami
Válka s Íránem se dál rozrůstá. Poprvé byl zasažen i Egypt
před 3 hodinami
Polsko nebylo cílem ruské rakety, mírní napětí Tusk. EU incident ostře odsuzuje, USA jej chtějí prošetřit
před 3 hodinami
Další extrémní počasí je tady. Jak zvládnout vedra? Inspirujte se u obyvatel tropických států
před 4 hodinami
Jak se Rusko dostává ke klíčovým evropským technologiím? Sankce obchází skrze jeden asijský stát
před 5 hodinami
Zelenskyj se vypravil do Polska. Restartoval vztahy s Tuskem
před 5 hodinami
Horké počasí nabírá na síle. Experti upozorňují na extrémní zátěž i hrozbu požárů
před 5 hodinami
Detaily schůzky zveřejněny: Netanjahu postupoval opatrně, snažil se Trumpa nenaštvat
před 6 hodinami
Počet mrtvých po silném zemětřesení v Japonsku roste. Záchranné práci komplikují extrémní vedra
před 7 hodinami
Zásoby raket Patriot se tenčí. Na obzoru je unikátní trilaterální dohoda
před 8 hodinami
Ohnivé peklo o síle atomových bomb. Požáry v Evropě jsou největší v historii, vytváří vlastní bouřky
před 8 hodinami
Desetimetrový kráter v Polsku způsobila ruská střela
před 9 hodinami
V Polsku zněly sirény, do vzduchu vzlétly F-16. Neznámý objekt po sobě nechal desetimetrový kráter
před 10 hodinami
Rusko provedlo rozsáhlý útok na Ukrajinu. Mezi mrtvými jsou i děti
před 11 hodinami
Tropické počasí prohloubí opakující se problém
včera
Kavinsky rozesmutnil Francii. Smrt producenta komentoval i Macron
včera
Senátoři jsou pro. Rodičovský příspěvek vzroste na 400 tisíc korun
včera
Španělský tisk má jasno. Novým trenérem české reprezentace má být olympijský vítěz
včera
Turek nepřikročí k žalobě na prezidenta. Důvodů je hned několik
Poslanec Filip Turek (Motoristé) nakonec nebude žalovat prezidenta Petra Pavla v souvislosti s nejmenováním ministrem Babišovy vlády. Turek, jenž měl původně stanout v čele ministerstva životního prostředí, podle svých slov z mnoha důvodů změnil názor.
Zdroj: Jan Hrabě