Levicový blok NUPES (Nová lidová, socialistická a ekologická unie) podá návrh na vyslovení nedůvěry kabinetu premiérky Élisabethy Borneové. Blok to ohlásil na twitteru. Vláda, kterou prezident Macron jmenoval do funkce v květnu, předstoupí se svým programem před parlament 5. července.
Zástupci NUPES po nedělních parlamentních volbách řekli, že by tato vláda měla odejít. "Za normálních okolností by paní Borneová odešla," řekl dnes ráno poslanec NUPES Manuel Bompard. Podle něj voliči v neděli vyslali jasný signál prezidentovi Emmanulelovi Macronovi a jeho vládě, že nesouhlasí s jejich politikou.
Koalice Spolu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona nezískala v nedělních volbách většinu, s 245 mandáty je však nejsilnějším parlamentním blokem.
"Emmanuel Macron je dnes menšinovým prezidentem republiky," uvedla dnes ráno šéfka Národního sdružení Marine Le Penová. Podle ní výsledek voleb znamená konec důchodové reformy, která je jedním z hlavních cílů Macronova druhého volebního období.
Pro vyjádření nedůvěry je nutný souhlas většiny členů Národního shromáždění, to znamená 289 hlasů. NUPES, která může společně s nezávislými poslanci za levici počítat se 140 až 150 hlasy, tak pro úspěch svého návrhu musí najít podporu prakticky všech budoucích parlamentních klubů mimo prezidentský blok.
Lídr levice Mélenchon chce jeden poslanecký klub, partneři odmítli
Lídr nejsilnější francouzské levicové strany Francie nepodrobená (LFI) Jean-Luc Mélenchon dnes s odkazem na výsledky nedělních parlamentních voleb vyzval k vytvoření jednoho levicového poslaneckého klubu v Národním shromáždění. Ostatní členové bloku NUPES (Nová lidová, socialistická a ekologická unie), kteří spojili své síly do voleb, však takový krok odmítli. O povolebním vývoji informovala stanice BFM TV.
V parlamentních volbách ve Francii získala koalice Spolu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona 245 mandátů, je nejsilnějším parlamentním blokem v 577členné dolní komoře, ale ztratila většinu. Pokud by všichni poslanci zvolení za NUPES a jejich spojenci byli v jednom klubu, měl by 147 členů. Krajně pravicové Národní sdružení (RN) Marine Le Penové s 88 křesly by bylo až třetí nejpočetnější silou.
Pokud by se ale NUPES rozdělila, její nejsilnější člen, Mélenchonova LFI, by měla klub o 66 poslancích a propadla by se na třetí pozici za RN. Le Penová by se tak místo Mélenchona stala mluvčí nejsilnějšího opozičního poslaneckého klubu.
Mélenchonův návrh ihned odmítla vedení všech tří uskupení, která vedle LFI tvoří NUPES, tedy Socialistická strana, Komunistická strana Francie a Evropská ekologie - Zelení (EELV).
Otazník visí také nad další kariérou samotného Mélenchona. V prezidentských volbách skončil v dubnu s 22 procenty třetí a v obvodu Bouches-du-Rhône, kde byl zvolen v roce 2017, se rozhodl mandát neobhajovat. Během celé kampaně prohlašoval, že by se měl stát premiérem. K tomu se ale podle médií také neschyluje a tak je krajně levicový politický matador bez volené funkce. Sám ale dnes prohlásil, že z politického života neodchází a "boj nekončí".
Související
Zasadí Trump globální ekonomice drtivou ránu? Francie požaduje odvetu, USA se kvůli Grónsku bojí izolace
Ve Francii se rodí návrh na okamžité vystoupení z NATO
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Ať si nejprve ověří informace, vzkázal Pavel Macinkovi. Vysvětlil, jak to je s letouny pro Ukrajinu
před 1 hodinou
Zasadí Trump globální ekonomice drtivou ránu? Francie požaduje odvetu, USA se kvůli Grónsku bojí izolace
před 2 hodinami
Vedení ODS je kompletní. Post místopředsedy obhájil Vondra, mezi nově zvolenými je i Červíček
před 3 hodinami
Trump zpoplatní členství v mírové radě pro Gazu. Od států za ni bude chtít neuvěřitelnou částku
před 5 hodinami
Jako slon v porcelánu, zkritizoval Macinka Pavla. Není přitom jasné, jestli Ukrajině vůbec něco slíbil
před 6 hodinami
Vláda zahájí zestátnění ČEZ. Proces má trvat dva roky, tvrdí Havlíček
před 7 hodinami
Trump vyzval Íránce ke svržení režimu a ukončení vlády Chameneího
před 8 hodinami
Chameneí označil Trumpa za zločince. Přiznal, že při protestech umírají tisíce lidí
před 9 hodinami
Lavina v Alpách smetla skupinu Čechů. Tři na místě zemřeli
před 11 hodinami
Počasí: Do Česka se vrátí silné mrazy, příští týden bude až -15 stupňů
včera
Trump chce rozhodnout o tom, zda může Netflix koupit Warner Bros
včera
Nové vedení nestačí, říká pro EZ po prvním dni sjezdu Černochová. Členům poslala rázný vzkaz
včera
Trump zavede cla proti evropským zemím. Pokud mu neprodají Grónsko, od léta se zvýší
včera
Koalice SPOLU jde k ledu. Kupka ji dál rozvíjet nehodlá
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Zvrat na sjezdu ODS: Červíček se vzdal kandidatury, prvním místopředsedou je Portlík
včera
Česko může poslat Ukrajině bojové letouny, prohlásil podle tamních médií Pavel v Kyjevě
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Předsedou Pirátů zůstává Hřib. Pozici obhájil hned v prvním kole
včera
Piráti zvolili kompletní předsednictvo. Místopředsedy jsou Šmída i Richterová
včera
ODS hledala dokonalého šéfa. Našla ho? Jak delegáti grilovali Kupku a Ivana
včera
Další bizarní krok Okamury: Z kanceláře nechal odstranit vlajku Evropské unie
Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura pokračuje v symbolických změnách ve své úřadovně. Ve videu, které zveřejnil na sociálních sítích, ukázal, jak z kanceláře nechal odstranit vlajku Evropské unie. Ta tam zůstala po jeho předchůdkyni Markétě Pekarové Adamové, což se Okamura rozhodl změnit podle svého vkusu.
Zdroj: Libor Novák