Francouzský premiér Castex stráví Silvestra na základně v Čadu

Francouzský premiér Jean Castex bude na Silvestra a Nový rok na vojenské základně v Čadu. Ctí tak tradici svátků strávených s příslušníky ozbrojených sil na zahraničních misích, v tomto případě s vojáky, kteří v Mali nedávno přišli o tři své kolegy, píše agentura AFP. Castexova návštěva regionu podle AFP nic nevypovídá o francouzském angažmá v oblasti Sahelu.

Pro Castexe se jedná o první mezinárodní návštěvu od nástupu do funkce v červenci letošního roku. Na základně v čadské N'Djameně slouží 800 příslušníků antiteroristické jednotky z operace Barkhane, kteří působí také v okolních zemích, včetně Mali. Jean Castex bude s francouzskými vojáky na silvestrovské večeři.

V pátek premiér pojede za třicítkou francouzských vojáků, kteří působí v oáze v poušti směrem k libyjským hranicím. Další zastávkou bude kontingent poblíž hranic se Súdánem.

Od roku 2013 v operacích Serval a Barkhane zemřelo 47 francouzských vojáků a Paříž do oblasti letos poslala dalších 600 mužů. Ve Francii se však vede diskuse o účelnosti tohoto angažmá.

Související

Jean Castex

Castex a jeho francouzská vláda podali demisi, krok se čekal

Francouzský premiér Jean Castex rezignoval, končí tak celá vláda. S odvoláním na francouzské úřady o tom informovala média. Změny se očekávaly, ve Francii je zvykem, že vláda podá demisi se začátkem mandátu nového prezidenta. Druhý mandát Emmanuela Macrona oficiálně začal o víkendu.
Francie, Paříž, ilustrační fotografie.

Francie od února zmírní protikoronavirová opatření, ne však pro neočkované

Francie v únoru začne postupně uvolňovat protikoronavirová opatření, protože epidemická situace v zemi se začíná zlepšovat, řekl dnes premiér Jean Castex. Nicméně podle všeho od příštího pondělka se lidé bez potvrzení o očkování nebo o prodělání covidu-19 nedostanou do restaurací, kaváren, kin nebo dálkových vlaků. Negativní test jim už k tomu nebude stačit.

Více souvisejících

Jean Castex Armáda Francie Čad

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Zemřel úspěšný dramaturg a scénárista Václav Šašek

Ve věku 89 let zemřel dramaturg a scénárista Václav Šašek, jehož práce je spojená zejména s takzvanou českou novou vlnou v 60. letech minulého století. Držitel Českého lva by příští měsíc oslavil kulaté 90. narozeniny.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy