Generální konzul v Miláně: Řešíme desítky dotazů českých turistů

Český generální konzulát v Miláně nyní kvůli uvalení karantény na část severní Itálie vyřizuje dotazy desítek českých turistů, kteří se na něj obracejí s otázkami týkajícími se návratu do vlasti. Konzulát je upozorňuje na příslušný dekret italské vlády a výzvu české vlády, aby se občané ČR z regionu vrátili domů. Zároveň turistům doporučuje, aby si ověřili aktuální dopravní situaci na hraničních přechodech, kde se mohou tvořit kolony. ČTK to dnes řekl generální konzul ČR v Miláně Jiří Kuděla.

Italská vláda přijala v noci na dnešek opatření, kterými zcela uzavřela celý region Lombardie, jejímž správním střediskem je Milán, a také 14 provincií v regionech Emilia-Romagna, Veneto (Benátsko) a Piemont.

České ministerstvo zahraničí poté nedoporučilo cestovat do celé Itálie. Čeští občané se nicméně mohou vrátit domů i z uzavřených oblastí. Premiér Andrej Babiš Čechy v Itálii včetně těch, kteří tam pracují, vyzval k návratu.

Kolik českých turistů se nyní nachází v severní Itálii, není zcela jasné. "Ta čísla nemáme přesná, jelikož samozřejmě není žádná povinnost nám je oznamovat, ale podle odhadů je to od několika tisíc až po 10.000-12.000," uvedl Kuděla. Dodal, že v Miláně a v okolí žije a pracuje zhruba 1200 Čechů.

"Situace je taková, že ta opatření jsme přijali a informovali jsme o nich všemi našimi kanály. To znamená webovými stránkami, facebookem, stránkami ministerstva zahraničí a zřídili jsme ještě jednu telefonickou linku," komentoval Kuděla postup konzulátu v reakci na nejnovější oznámení italské a české vlády. "Odpovídáme na desítky a stovky dotazů," doplnil generální konzul a poznamenal, že osobně od rána vyřešil "asi 30 dotazů" .

Nejčastěji se čeští turisté na konzulát obracejí s dotazy ohledně návratu do ČR. S otázkou, zda mohou za současné situace do severní Itálie přijet, se prý generální konzul, s výjimkou dopravců, zatím nesetkal. "Zdá se mi, že lidé jsou dobře informovaní, jak z českého zpravodajství, tak ze zpravodajství, které dává náš zastupitelský úřad," řekl.

Turistům konzulát sděluje, že se mohou svobodně rozhodnout, zda se vrátí okamžitě či až ve chvíli, kdy to měli naplánované. Zároveň je upozorňuje na výzvu české vlády, aby se vrátili co nejdříve, a na rozhodnutí o karanténě, kterou musí podstoupit po návratu z Itálie.

#UpozorněníNaCesty #Itálie: V souvislosti s uzavřením regionu #Lombardie a dalších 14 provincií v regionech Emilia Romagna, Benátsko a Piemont, posílil Generální konzulát ČR v Miláně nouzovou linku. Nyní můžete využít tato čísla: +393756378179 nebo +390236509536.

— MZV ČR (@mzvcr) March 8, 2020

České turisty konzulát také varuje, že se nyní mohou na hraničních přechodech Brenner a Como Chiasso tvořit kolony, a měli by proto sledovat dopravní situaci a vzít ji v potaz. Češi žijící v Itálii si podle Kuděly sdělují své dojmy zejména na sociálních sítích, například na facebookové stránce Češi v Itálii.

Po nejnovějším rozhodnutí italské vlády se mnoho lidí podle Kuděly snažilo ze severní Itálie odjet a "vzali některé obchody útokem". Generální konzul nicméně zároveň vyjádřil přesvědčení, že situace zlepší, obchody budou opět plně zásobeny a italská vláda krizi zvládne.

Český konzulát v Miláně bude i nadále poskytovat konzulární pomoc, od pondělí bude však konzulární oddělení uzavřeno pro běžnou agendu, kterou lze odložit.

Související

Více souvisejících

Milán češi diplomacie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 57 minutami

Aktualizováno před 58 minutami

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Živě Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Marian Jurečka

Důchody se dočkají změn. Jurečka představil reformu penzí

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

před 6 hodinami

Alexej Navalnyj

Postrach Kremlu a plamen demokracie v Rusku. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Alexej Navalnyj, prominentní ruský opoziční politik a aktivista, byl známý svou nekompromisní kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. Jeho odvaha veřejně se postavit vůči autoritářskému režimu ho učinila klíčovou postavou v ruské politické scéně a zajistila mu obdiv, jak doma, tak i v zahraničí. Zároveň však byl vystaven nebezpečí a pronásledování ze strany ruských úřadů.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina a Izrael tříští nejmocnější státy světa. G20 se kvůli válkám nedokáže dohodnout

První letošní setkání ministrů financí skupiny G20 skončilo ve čtvrtek bez přijetí společného prohlášení. Mohou za to neshody členských zemí, které souvisejí s probíhajícími geopolitickými konflikty.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy