Většina náboženských organizací v Anglii a Walesu nedokáže ochránit děti před sexuálním zneužíváním a kryje ho. Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy britské nezávislé komise pro vyšetřování zneužívání dětí (IICSA).
Podle komise se sexuální zneužívání odehrává v prostředí všech významných náboženství. Organizace nedokáží děti uchránit kvůli obviňování oběti, kdy je jí přisuzována vina za trestný čin, zneužívání moci a nedůvěře k vnějším autoritám.
Komise svou zprávu založila na důkazech sesbíraných v 38 náboženských organizacích včetně svědků Jehovových, baptistů, metodistů, muslimů, židů, hinduistů či buddhistů. Komise již dříve popsala, jak sexuální zneužívání kryje i anglikánská a římskokatolická církev.
Náboženské organizace případy sexuálního zneužívání nejen kryjí, ale před potřebami obětí těchto činů upřednostňují zachování své pověsti, uvádí zpráva.
Přezkum obvinění ze sexuálního zneužívání vznesených mezi lety 2015 až 2020 a zahrnující významné osoby či instituce ukázal, že 11 procent (443) případů bylo spojeno s náboženskými organizacemi. Zhruba deset procent podezřelých (726 osob) bylo zaměstnáno těmito organizacemi.
Podle komise se případy sexuálního zneužívání ve skutečnosti odehrávají častěji, než kolik je jich ohlášených.
Zpráva je založená na výpovědích a zkušenostech obětí sexuálního zneužívání. Zmiňuje příběh dvanáctileté dívky, kterou zneužíval správce kostela. Místní farář ale matce oběti řekl, že je "ceněným" členem metodistické církve. Jiný případ popisuje dívku, které byla od osmi do 11 let zneužívána v islámské medrese, tedy náboženské škole. Když se s tím svěřila, členové organizace ji označili za "cuchtu".
Komise ve zprávě, která má 226 stran, uvádí, že některé náboženské komunity nepoučují děti o sexu a sexuálních vztazích. Problémem také může být, že v některých jazycích neexistují slova pro znásilnění, sexuální zneužívání nebo genitálie. Autoři zprávy zdůraznili, že v náboženských organizacích mají často převahu muži, kteří zastávají vysoké pozice. Doporučili, aby si tyto organizace stanovily jasnou politiku ochrany dětí a postupy pro případ zneužívání.
Komise rovněž doporučila, aby vláda legislativně upravila definici prezenčního vzdělávání tak, aby zahrnovala jakékoli prostředí, které poskytuje primární vzdělání. V současné době není povinné, aby se organizace poskytující mimoškolní vzdělávání jakkoli registrovaly.
Vyšetřovací komisi IICSA zřídila v roce 2014 tehdejší britská ministryně vnitra Theresa Mayová v reakci na skandál kolem bývalého slavného moderátora BBC Jimmyho Savillea. Teprve po jeho smrti v roce 2011 se ukázalo, že šlo o sexuálního útočníka, který má na svědomí stovky zločinů.
Související
Irsko zveřejnilo výsledky vyšetřování: Na stovkách škol se odehrály tisíce případů zneužívání
Slavný herec Gérard Depardieu byl ve Francii zadržen
sexuální zneužívání , Náboženství
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 44 minutami
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
před 2 hodinami
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
před 3 hodinami
Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš
před 4 hodinami
Zázrak ve Venezuele: Muž byl po zemětřesení uvězněný 106 hodin, jeho záchrana trvala dva dny
před 5 hodinami
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
před 5 hodinami
Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein
před 6 hodinami
Vlna veder končí, za pár dní ale může dorazit další. A mnohem horší, varují meteorologové
před 6 hodinami
Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné
před 7 hodinami
V Česku hrozí velmi silné bouřky. Meteorologové nastínili, kde budou nejintenzivnější
před 7 hodinami
Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů
před 8 hodinami
USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat
před 9 hodinami
"Vždyť v zimě u vás umírá víc lidí." V USA zlehčují extrémně horké počasí v Evropě
před 10 hodinami
WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých
před 10 hodinami
Počasí v noci přineslo další extrémy. Meteorologové naměřili až 27 stupňů
před 11 hodinami
Po zemětřesení ve Venezuele už téměř 1500 mrtvých. Záchranáři dodnes nacházejí živé
před 12 hodinami
Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná
včera
Norsko drží palce. Princezna je po vážné operaci, promluvila královna
včera
Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš
včera
Nečekaná linka v případu ozbrojeného učitele. Nedávno se viděl s předními politiky
Aktualizováno včera