Írán od léta drží francouzského vědce, Paříž varuje před cestami do Teheránu

Íránské úřady už v létě zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, napsal dnes deník Le Figaro. Francouzské ministerstvo zahraničí později informaci potvrdilo. Dodalo, že požádalo Teherán, aby tuto situaci bezodkladně ukončil, a označilo ji za nepřijatelnou.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Věznice
doporučujeme

Íránské úřady podle deníku zadržely Marchala už v červnu, společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou. O jejím zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena kvůli podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Oba vědci patřili k analytickému sdružení Fasapo. To podle agentury AFP uvedlo, že zadržení Marchala tajilo na žádost francouzských úřadů.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Francie na začátku tohoto měsíce vydala nové doporučení pro Írán, ve kterém lidem radí odložit pracovní i osobní cesty. "Návštěva Íránu v tomto čase představuje riziko, zejména kvůli svévolnému zatýkání a zadržování íránskými bezpečnostními a tajnými službami," píše se v doporučení. Služby podle francouzských úřadů obzvláště pečlivě sledují komunikaci jiných než íránských občanů a pracovníků univerzit.

Zpráva přitíží už tak dost napjatým vztahům mezi Íránem a Západem, které vygradovaly kvůli zářijovému útoku na ropná zařízení v Saúdské Arábii. Spojené státy z něj viní právě Írán, ke společnému jednání obě země vyzvali evropští lídři včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čaputová byla na Národní třídě už dnes. Proces změny podle ní není u konce

12.11.2019 17:39 Změny, které nastaly v listopadu 1989, jsou započaté, ale ne dokončené. Lidé musí cítit sociální…

V Polsku se sešel nově zvolený Sejm. Na úvod mluvil prezident Duda

12.11.2019 17:26 V Polsku se dnes na své ustavující schůzi sešel parlament, o jehož složení Poláci rozhodli ve…

Evropa se 17. listopadu rozsvítí v barvách české trikolory

12.11.2019 17:21 U příležitosti 30. výročí sametové revoluce se některé evropské monumenty rozsvítí 17. listopadu v…

Obranná spolupráce EU a NATO dle Mogheriniové nikdy nebyla lepší

12.11.2019 17:10 Obranná spolupráce Evropské unie a Severoatlantické aliance je nyní těsnější a konkrétnější než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama