Írán od léta drží francouzského vědce, Paříž varuje před cestami do Teheránu

Íránské úřady už v létě zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, napsal dnes deník Le Figaro. Francouzské ministerstvo zahraničí později informaci potvrdilo. Dodalo, že požádalo Teherán, aby tuto situaci bezodkladně ukončil, a označilo ji za nepřijatelnou.

Věznice
doporučujeme

Íránské úřady podle deníku zadržely Marchala už v červnu, společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou. O jejím zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena kvůli podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Oba vědci patřili k analytickému sdružení Fasapo. To podle agentury AFP uvedlo, že zadržení Marchala tajilo na žádost francouzských úřadů.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Francie na začátku tohoto měsíce vydala nové doporučení pro Írán, ve kterém lidem radí odložit pracovní i osobní cesty. "Návštěva Íránu v tomto čase představuje riziko, zejména kvůli svévolnému zatýkání a zadržování íránskými bezpečnostními a tajnými službami," píše se v doporučení. Služby podle francouzských úřadů obzvláště pečlivě sledují komunikaci jiných než íránských občanů a pracovníků univerzit.

Zpráva přitíží už tak dost napjatým vztahům mezi Íránem a Západem, které vygradovaly kvůli zářijovému útoku na ropná zařízení v Saúdské Arábii. Spojené státy z něj viní právě Írán, ke společnému jednání obě země vyzvali evropští lídři včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zvrat v případu: Podezření, že Švédka desítky let věznila syna, se…

03.12.2020 14:13 Švédská prokuratura uzavře vyšetřování, které tento týden zahájila kvůli podezření, že…

Itálie na Vánoce omezí možnost pohybu, Řecko prodlouží celostátní karanténu

03.12.2020 14:09 Aktualizováno Itálie kvůli koronaviru přes vánoční svátky podstatně omezí možnost pohybu a zakáže lidem cestovat…

Reuters: Dohoda EU s Británií by mohla být v pátek či o víkendu

03.12.2020 13:51 Vyjednavači by se mohli na podobě budoucích vztahů Británie s Evropskou unií dohodnout v pátek nebo…

Zemřel francouzský exprezident Valéry Giscard d'Estaing (†94), měl covid.…

03.12.2020 12:20 Aktualizováno Ve věku 94 let zemřel bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d'Estaing. Oznámil to Elysejský…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama