Irsko po necelých čtyřech letech s menšinovou vládou míří k předčasným volbám. Místní premiér Leo Varadkar dnes požádal prezidenta Michaela Higginse o rozpuštění parlamentu, a vypsal nové volby na 8. února. Podle agentury Reuters Varadkar ve snaze strhnout voliče na svou stranu zdůrazňuje údajné úspěchy související s brexitem a růst irské ekonomiky.
Premiérova strana Fine Gael od jara roku 2016 vládne menšinově na základě dohody s hlavním opozičním uskupením Fianna Fáil, neboť ani jedné straně se po posledních volbách nepodařilo vybudovat plnohodnotnou koalici. Varadkar, který do čela vlády nastoupil až v létě roku 2017, se pro vypsání nových voleb rozhodl i přesto, že Fine Gael aktuálně nedisponuje žádným velkým náskokem v preferencích před svým největším rivalem. Scénář starý čtyři roky by se tak mohl v únoru opakovat.
Předseda vlády podle všeho sází na to, že mu k úspěchu dopomůže výrazně posilující ekonomika a relativně příznivé vyústění britského odchodu z Evropské unie, který v posledních letech dominuje také irské politice. Dublin a Londýn se nakonec vyhnuly potřebě obnovit hraniční kontroly mezi Irskem a Severním Irskem, která hrozila při brexitu bez dojednaných podmínek. Výrazným impulsem k uzavření stávající "rozvodové" dohody přitom byla říjnová schůzka Varadkara s britským premiérem Borisem Johnsonem.
"Máme dohodu o brexitu a Severním Irsku. Naše ekonomika nikdy nebyla silnější, více lidí má práci než kdykoli dřív, příjmy rostou, chudoba klesá a ve veřejných financích je opět pořádek," prohlásil dnes Varadkar v projevu před úřadem vlády.
"Jako národ máme celou řadu důvodů, proč se můžeme na budoucnost dívat pozitivně a s nadějemi," pokračoval podle zpravodajského webu BBC irský premiér. Zároveň připustil, že je třeba dál pracovat na tom, aby ekonomický růst pocítili všichni obyvatelé.
Fianna Fáil, která se v posledních 100 letech pravidelně s Fine Gael střídá u moci, se zase zaměřuje na nespokojenost části voličů vycházející z přetíženosti zdravotnictví a nárůstu cen za bydlení. "Očividně přišel čas pro novou vládu, která se skutečně zaměří na hmatatelné pokroky kolem zdraví, bydlení a snižování životních nákladů," řekl lídr Fianna Fáil Micheál Martin.
Vládní strana a hlavní opoziční uskupení nyní svádí těsný souboj v průzkumech preferencí a budou potřebovat výrazný posun, aby mohly pomýšlet na většinovou vládu. Obě hlavní strany odmítají spolupráci se třetí největší partají Sinn Féin, která byla dříve politickým křídlem Irské republikánské armády (IRA), klíčovou roli proto mohou sehrát menší hráči.
Související
Irský premiér Varadkar podal rezignaci. Skončil i jako šéf Fine Gael
Irský eurokomisař Hogan čelí výzvám, aby rezignoval. Kvůli večírku a přestupku
Leo Varadkar , irsko , volby
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
před 5 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
Válka na Ukrajině nadále pokračuje, protože Moskva podmiňuje jednání požadavky ohrožujícími ukrajinskou suverenitu i západní strategické zájmy. Kreml mezitím upevňuje ideologii trvalé konfrontace a rozšiřuje svůj vliv hybridními prostředky od Pobaltí až po Kazachstán. Slábnoucí jednota Západu posiluje ruské ambice a zvyšuje riziko, že konflikt přeroste v širší bezpečnostní krizi, již už nebude možné ignorovat.
Zdroj: Jakub Jurek