Itálie se vzpamatovává z koronaviru. To nejhorší je za námi, tvrdí Conte

Itálie se, pokud jde o pandemii covidu-19, dostala z nejhoršího, prohlásil dnes podle agentury AP italský premiér Giuseppe Conte. Přísná karanténní opatření v zemi se pomalu uvolňují a podle ministerského předsedy je třeba do nové fáze vstoupit s důvěrou a odpovědností. Jak dodal, Itálie v rámci úsilí o "znovunastartování ekonomiky" otevře své hranice pro obyvatele celé Evropské unie od 3. června a nebude vyžadovat povinnou karanténu.

Conte již minulou středu zkritizoval uzavírání cestovních paktů mezi jednotlivými státy EU v době koronavirové pandemie. Jak uvedl, takové smlouvy povedou ke zničení evropského jednotného trhu a jsou pro Itálii znevýhodněním, které si nenechá líbit. Reagoval tak na prohlášení některých zemí, že uvažují o tom, že nejprve budou přijímat turisty jen z omezeného počtu sousedních států.

O tři dny později řekl, že "v případě povzbudivé bilance" se italské hranice otevřou pro obyvatele zemí schengenského prostoru. Postoj země k povinné karanténě ale zůstával nejasný, poznamenala americká CNN. Ve svém dnešním prohlášení tak italský premiér celou věc upřesnil s tím, že vše platí pro občany celé EU plus i pro Brity. Všichni, kdo přijedou do Itálie, budou muset mít roušky a bude třeba, aby dodržovali společenský odstup, dodal Giuseppe Conte.

"Můžeme říci, že to nejhorší je za námi," řekl Conte před poslanci. Šéf kabinetu hovořil rovněž o opatřeních, která mají pomoci firmám i domácnostem překonat důsledky koronavirové krize. Prohlásil, že banky "toho mohou a musí dělat více, zejména pokud jde o urychlení procedur v souvislosti s poskytováním státem podporovaných půjček".

Podle středečních údajů šedesátimilionová země od února eviduje 32.330 úmrtí s covidem-19 a 227.364 potvrzených případů nákazy. V počtu úmrtí je Itálie třetí na světě po Británii a Spojených státech, v počtu potvrzených případů nákazy koronavirem je šestá.

V květnu začal Řím postupně uvolňovat omezení, která vláda zavedla pro celou zemi jako první v Evropě 9. března. Uvolňování začalo 4. května, od tohoto týdne úřady povolily otevření malých obchodů, restaurací, barů, muzeí či knihoven a věřící mohli v pondělí poprvé po dvou měsících do kostela na mši.

Související

Giuseppe Conte

Odpůrce lockdownů napadl italského expremiéra Conteho

Bývalý italský premiér Giuseppe Conte byl fyzicky napaden během oficiálního vystoupení mužem, který nesouhlasil s lockdowny a dalšími opatřeními během koronavirové pandemie. O incidentu informovala s odvoláním na italská média AP. 

Více souvisejících

Giuseppe Conte Itálie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 38 minutami

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

Putinův bizarní projev: Rusko je globální supervelmoc, bez nás není světový řád stabilní

Ruský prezident Vladimir Putin se domnívá, že Rusko se již vrátilo do pozice globální "supervelmoci", a to téměř dva roky poté, co nařídil rozsáhlou invazi na sousední Ukrajinu. "Stali jsme se silnějšími," řekl Putin ve virtuálním projevu na úterním zasedání nevládní Mezinárodní ruské lidové rady vedené patriarchou ruské pravoslavné církve Kirillem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy