Italský premiér Conte po výslechu k pandemii: Jsem naprosto klidný

Italský premiér Giuseppe Conte se neobává, že bude mít kvůli reakci své vlády na pandemii covidu-19 problémy s justicí. V rozhovoru, který dnes zveřejnil deník La Stampa uvedl, že je "naprosto klidný". Ministerského předsedu v pátek vyslýchalo jako svědka státní zastupitelství. Dnes Conte zahájil velkou konferenci o budoucnosti Itálie po pandemii a avizoval rozsáhlé reformy.

"Vysvětlil jsem vše, co bylo třeba vysvětlit, popsal jsem všechny kroky z těch hrozných dní, ve kterých jsme bojovali proti neviditelnému nepříteli. Nemám se čeho bát," řekl Conte.

V pátek premiéra v jeho sídle v Římě tři hodiny vyslýchali státní zástupci z Bergama, jednoho z lombardských měst, které epidemie covidu-19 postihla v Itálii nejvíce. Vysvětlení k reakci vlády v počáteční fázi šíření koronaviru podal následně i ministr zdravotnictví Roberto Speranza a ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová.

Vyšetřování se snaží odhalit možná pochybení úřadů při zvládání koronavirové krize a vysvětlit, proč se nákaza na hospodářsky rozvinutém severu země tak rozšířila. V Itálii zemřelo s covidem-19 dosud 34.223 lidí, většina na severu. Vyšetřovatelé se zabývají i podezřením, že vláda na některá města v regionu Bergamo uvalila karanténu příliš pozdě.

Conte se chce nyní soustředit na obnovu Itálie po krizi, která se nepodepsala jen na zdraví lidí, ale i na hospodářství. Dnes zahájil v římské vile Pamphili desetidenní konferenci o budoucnosti Itálie, na kterou pozval politiky, ekonomy i zástupce dalších oblastí veřejného života, které označil za "generální stavy".

Prostřednictvím videokonference se jednání zúčastní i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, předseda Evropského parlamentu David Sassoli, šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová či šéfka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová.

"Tato krize musí být příležitostí provést velké reformy, na které Itálie čekala několik let... Tuto příležitost nesmíme promeškat," řekl Conte ke konferenci v rozhovoru s deníkem La Stampa.

Základem pro debatu je takzvaný Colaoův plán, který vypracoval finančník Vittorio Colao. Dokument obsahuje návrhy na reformy v oblasti hospodářství, zaměstnanosti, infrastruktury, ochrany životního prostředí i vzdělávání a kultury. K účasti na projednávání plánu přizval Conte také opozici, ta ale jednání bojkotuje. Třeba předseda krajně pravicové Ligy Matteo Salvini řekl, že debata o budoucnosti země patří do parlamentu.

Agentura APA upozornila, že ve vile Pamphili se jedná za zavřenými dveřmi a novináři na konferenci nemají přístup. O výsledku chce veřejnost jejich prostřednictvím informovat sám Conte.

Související

Giuseppe Conte

Odpůrce lockdownů napadl italského expremiéra Conteho

Bývalý italský premiér Giuseppe Conte byl fyzicky napaden během oficiálního vystoupení mužem, který nesouhlasil s lockdowny a dalšími opatřeními během koronavirové pandemie. O incidentu informovala s odvoláním na italská média AP. 

Více souvisejících

Giuseppe Conte Itálie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

D1 stojí už hodiny kvůli hromadné nehodě kamionů. Jeden člověk zemřel

Hromadná nehoda kamionů komplikuje už od půlnoci z úterý na středu provoz na páteřní české dálnici D1. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému, havárii nepřežila jedna osoba. Další dva lidé utrpěli zranění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy