Nový francouzský premiér Castex chce hájit dodržování práva a pořádku

Nový francouzský premiér Jean Castex si pro nadcházející dva roky vytkl za cíl boj proti násilí a terorismu. Útoky na policisty i běžná kriminalita občany znepokojují a lidé žádají "rozhodnou a nekompromisní reakci státu", řekl podle agentury DPA Castex při představení programových priorit svého nového kabinetu ve francouzském parlamentu.

Jean Castex
doporučujeme

V ekonomice hodlá premiér prosazovat snižování daní, transformaci průmyslu, investice do zelených technologií i pokračování sporné důchodové reformy.

Castex v projevu hovořil i o brutálním útoku na řidiče autobusu v jihofrancouzském Bayonne či o nedávných násilnostech v Dijonu a okolí. V mnoha oblastech drobná kriminalita, nezdvořilosti, zesměšňování, urážky či obchod s drogami zesílily natolik, že lidem brání v normálním životě, míní Castex.

"Naší policii a našim četníkům... chci jménem národa vyjádřit svou nejhlubší úctu a vděčnost," řekl novopečený šéf francouzské vlády. Dodal, že nebude tolerovat násilí, které během protestů páchá násilnická menšina demonstrantů.

Jednou z programových priorit nového kabinetu bude boj proti radikálnímu islamismu. Pětapadesátiletý premiér oznámil návrh zákona proti "etnickému náboženskému separatismu", který má zabránit izolaci určitých segmentů společnosti. Sekularismus je podle něj "hlavní síla společnosti".

Ministerský předseda se v projevu dotknul i současné pandemie, která podle něj zvýraznila strukturální nedostatky francouzského hospodářství. "Krize potvrdila, že musíme transformovat náš průmysl," citovala Castexe stanice France24. Podle premiéra je třeba snížit zejména závislost na dovozu. Z chystaného balíčku 100 miliard eur (2,66 bilionu korun) na záchranu francouzské ekonomiky by podle Castexe mělo být až 40 procent využito na podporu domácího průmyslu a služeb.

Premiér rovněž slíbil snížit daně podnikům, masivně podpořit výzkum a investovat do zelených technologií, například do používání elektrokol či zateplení budov.

"Boj s nezaměstnaností bude naší absolutní prioritou," načrtl další programový bod. Mnoho francouzských firem, především těch menších, se obává bankrotu v důsledku koronavirové krize a podle premiéra jedním z receptů má být zákaz stavby nových nákupních center na francouzských předměstích.

Šéf vlády se rovněž vyslovil pro pokračování kontroverzní penzijní reformy, jejíž realizace byla pozastavena po vypuknutí koronavirové krize a která způsobila masové protesty i nejdelší stávku v dopravě za poslední desetiletí.

Castex, který usedl do čela vlády před necelými dvěma týdny, byl francouzské veřejnosti do značné míry neznámý. Prezident Emmanuel Macron, který se nejspíš bude chtít v roce 2022 ucházet o znovuzvolení, vsadil v novém kabinetu na konzervativce, a podle agentur tak bude chtít oslovit především středopravé voliče. Řada ministrů včetně samotného premiéra pochází z okolí bývalého konzervativního prezidenta Nicolase Sarkozyho, který vládl v letech 2007-2012.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyvracíme dezinformace: Protestů v Berlíně se nezúčastnil milion lidí,…

11.08.2020 11:40 Na sociálních sítích koluje v posledních dnech tvrzení, podle kterého protestovalo na začátku srpna…

Vůdkyně opozice Cichanouská odjela z Běloruska, je nyní v Litvě

11.08.2020 11:09 Aktualizováno Vůdkyně běloruské opozice Cichanouská oznámila, že se sama rozhodla k odjezdu ze země. Její…

V Bělorusku pokračují protesty, zemřel jeden člověk

11.08.2020 10:15 Aktualizováno V Bělorusku v noci na dnešek pokračovaly demonstrace proti průběhu a předpokládaném zfalšování…

Na nejvyšší hoře Rakouska se zranil český turista

11.08.2020 10:00 Lehké zranění utrpěl 59letý Čech, který se v pondělí zřítil do trhliny v ledovci při sestupu z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama