Počet obětí covid-19 ve Španělsku opět stoupl, nakažených přibývá rychleji

Ve Španělsku se za 24 hodin potvrdilo 1175 nových případů nákazy koronavirem a o 2628 lidí vzrostl počet uzdravených, informovalo dnes ministerstvo zdravotnictví. Zlepšující se situace v počtech uzdravených i hospitalizovaných vedla k tomu, že dnes v Madridu uzavřeli provizorní nemocnici, která vznikla ve veletržním areálu Ifema a která se stala jedním ze symbolů boje Španělů proti koronaviru.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2), foto: Martin Sanchez
doporučujeme

Od února se potvrdilo 215.216 případů nákazy, z toho se 114.678 lidí už uzdravilo. Země se 47 miliony obyvatel eviduje v posledním týdnu denní nárůst počtu úmrtí s covidem-19 kolem 300, přičemž poslední dva dny to bylo méně - dnes 281 a o den dříve 268, což byl nejnižší údaj za šest týdnů. Celkem zemřelo 24.824 lidí z řad nakažených, informuje El País.

Počty nově potvrzených nakažených byly dnes nižší, než bylo oznámeno ve čtvrtek večer po přepočtení údajů během dne. Původně před polednem ministerstvo oznámilo 518 nově potvrzených případů nákazy, během dne ale údaje upravilo kvůli změně metodiky v Galicii, takže čtvrteční údaj o nově infikovaných se změnil na 1309.

Už zhruba týden ale vláda nově uvádí jen případy potvrzené testy PCR, podle serveru worldometer se dosud ve Španělsku potvrdilo zhruba o 25.000 případů nákazy více.

Nejhůře postiženým regionem se stal madridský, na nějž připadá více než třetina všech případů nákazy evidované ministerstvem zdravotnictví. I tam se ale situace už stabilizovala, takže tam dnes mohli uzavřít největší nemocnici, která v zemi fungovala v době této pandemie a která vznikla ve veletržním areálu Ifema. Měla 1350 lůžek a od otevření 21. března jí prošlo přes 3800 pacientů, z nichž 99 procent se uzdravilo. Tyto prostory ale zůstanou připravené pro případnou novou vlnu epidemie.

Nemocnici slavnostně uzavřela šéfka regionální madridské vlády Isabel Díazová s desítkami zdravotníků, kteří drželi minutu ticha a uzavření provázeli potleskem. Zdravotníci s posledními 22 pacienty slavili uzavření už ve čtvrtek večer, píše list La Vanguardia. "Zavíráme nemocnici, která je důkazem toho, že společně zvítězíme," uvedl její šéflékař Antonio Zapatero.

Vláda chystá uvolňování omezení zavedených kvůli koronaviru, která bude mít několik fází a bude odstupňované po územních jednotkách. Už od soboty ale budou moci v celé zemi poprvé od zavedení nouzového stavu v polovině března Španělé ven jít si individuálně zasportovat, k čemuž jim vláda stanovila rozvrh hodin podle věkových kategorií.

I sousední Portugalsko oznámilo ve čtvrtek večer plán uvolňování, s nímž začne 4. května, kdy se mohou otevřít malé obchody (do 200 metrů čtverečních), kadeřnictví či knihovny. Zachován zůstane zákaz shromažďování více jak 10 lidí. Další fáze začne 18. května, kdy mohou otevřít obchody do velikosti 400 metrů čtverečních, muzea, galerie a také školky a školy, ale rodiče se mohou rozhodnout, zda tam děti pošlou. Od 18. května mohou otevřít s poloviční obsazeností i kavárny a restaurace.

Poslední fáze v Portugalsku začne 1. června, kdy se mohou otevřít nákupní centra, kina a divadla, ale také s omezenou návštěvností. Po celou dobu uvolňování budou povinné roušky ve veřejné dopravě či v obchodech.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Noční zákaz vycházení bude i v Kalábrii a na Sardinii, madridský region…

23.10.2020 12:51 Aktualizováno Přísnější pravidla kvůli zrychlování koronavirové epidemie přijímá čím dál více italských regionů.…

"Česko je nejhorší v Evropě a ministr porušuje opatření." Světová média si…

23.10.2020 12:10 Pádu ministra zdravotnictví Romana Prymuly, kterého premiér Andrej Babiš vyzval k rezignaci, si…

Slovensko oznámilo 2581 nových infekcí covid-19, Polsko zpřísňuje opatření

23.10.2020 12:08 Aktualizováno Slovensko oznámilo 2581 nově potvrzených případů koronaviru za den. Je to dosud nejvyšší denní…

Německo má za den přes 11 tisíc nakažených, platí zákaz turistických cest…

23.10.2020 10:46 Aktualizováno Německo zaznamenalo za minulých 24 hodin 11.242 nových nakažených koronavirem, což je jenom o 45…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama