Polská města kvůli dopadům koronaviru šetří, vypínají osvětlení

Polská města kvůli dopadům pandemie covidu-19 šetří, kde se dá: v Toruni je každá třetí pouliční lampa vypnutá, ani nejezdí všechny autobusy a tramvaje, v Legionowě u Varšavy omezili investice, a tak nová sportovní hala existuje jen na papíře, a v Krakově se chystají zdražit městskou dopravu, uvedla televize TVN 24.

"Virus pouhým okem vidět není, ale jeho dopady ano. Samosprávy osekávají náklady, protože je pandemie připravila o hodně příjmů, a tak jsou rozpočty polských měst chudší, než se předpokládalo," uvedla televize. "Klesají příjmy, ale rostou výdaje, a tak musíme šetřit," uvedl starosta Legionowa Roman Smogorzewski o osudu zmíněné sportovní haly, jejíž stavba se odkládá.

Příjmy obecních rozpočtů podle stanice oslabilo například snížení nájmů podnikatelům, postiženým pandemií. Výrazný je výpadek daňových příjmů kvůli zmrazení ekonomiky během pandemie, například Katovice jej vyčíslily na 26 milionů zlotých (asi 155 milionů Kč) jen za duben, Gdaňsk škody z pandemie spočítal na 300 milionů zlotých (asi 1,78 miliardy Kč), uvedl portál spidersweb. Samosprávy si podle listu Rzeczpospolita stěžují, že od vlády a parlamentu se místo pomoci dočkaly jen změny zákonů, dovolující městům a obcím se více zadlužit.

Dopady pocítí také obyvatelé, pro které šetření může nakonec znamenat zdražování. V Krakově se chystají zvýšit ceny jízdného v městské dopravě. "Musíme si zodpovědět otázku, zda chceme, aby veřejná doprava fungovala každých pět-sedm minut, anebo aby jezdila s intervaly 20 až 30 minut," řekl TVN 24 Sebastian Kowal z vedení dopravního podniku. Město nechce rušit spoje, a tak dopravní podnik navrhuje jízdné zdražit. Například hodinová jízdenka má stát šest zlotých (asi 36 Kč), zatímco dosud vyšla na 4,60 (asi 27 Kč), platila ale 50 minut.

Ve městě Jastrzębie-Zdrój, které leží přímo u hranic s Českem, také šetří. "Do konce července bude pouliční osvětlení vypnuté od půlnoci do rána, protože už od tří je vidět," vysvětlila primátorka Anna Hetmanová.

"Situace je taková, že nehrozí bankroty, ale musíme šetřit," shrnul výsledek analýzy rozpočtů 130 velkých a malých měst Andrzej Porawski ze sdružení samospráv.

Související

Více souvisejících

Polsko města Elektřina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

včera

včera

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

včera

včera

Marian Jurečka

Jurečka požaduje zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Rusko obvinilo USA z útoku na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

včera

včera

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

včera

Rusko údajně čelilo "masivnímu útoku" ukrajinských dronů

Ruské protivzdušné systémy zneškodnily 21 ukrajinských dronů, které se pokusily zaútočit na Brianskou oblast, oznámil v noci na neděli místní guvernér Alexandr Bogomaz podle BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy