Polsko eviduje téměř 5000 nově nakažených koronavirem

Polsko za uplynulý den zaznamenalo 4894 nově prokázaných případů koronaviru a 13 úmrtí v souvislosti s covidem-19. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovala agentura PAP. O týden dříve testy prokázaly infekci u 2950 lidí, poznamenal server Onet.pl, podle kterého před rokem úřady evidovaly 17.171 nových případů nákazy a 152 úmrtí.

Epidemická situace se v Polsku v poslední době zhoršila - minulý týden země hlásila nejvyšší denní přírůstky nakažených od dubna. Například v pátek ministerstvo zdravotnictví oznámilo 9387 nových případů nákazy a Polsko zároveň překonalo hranici tří milionů infikovaných od vypuknutí pandemie, uvedla agentura Reuters.

V nemocnicích nyní leží 7204 pacientů s covidem-19, přičemž 603 jich potřebuje podporu plicního ventilátoru. Těch je v současné době v zemi k dispozici 1117.

V Polsku, kde žije přibližně 38 milionů lidí, k dnešnímu dni registrují od začátku šíření koronaviru celkem 3,030.151 prokázaných případů infekce a 77.012 zemřelých v souvislosti s covidem-19. Zdravotníci dosud lidem podali přes 39 milionů dávek vakcín proti této nemoci, přičemž plně očkováno je téměř 20 milionů obyvatel.

Polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski před časem avizoval, že při překročení hranice 7000 infekcí za den budou úřady zvažovat zpřísnění karanténních opatření. V současné době v zemi podle webových stránek polské vlády platí určitá omezení mimo jiné pro vstup do muzeí, galerií, kin či divadel, a to v podobě limitu lidí, kteří je mohou najednou navštívit. Lidé v nich musejí mít rovněž zakrytý nos a ústa.

Před dnešním dnem svátku Všech svatých šéf resortu zdravotnictví na Poláky apeloval, aby si při návštěvě hrobů svých blízkých ve větších skupinách nasadili roušky. Agentura Reuters minulý týden upozornila, že Poláci ve velké míře povinnost nosit roušky porušují. Roušky jsou podle vládních stránek povinné ve veřejných vnitřních prostorách, venku nikoliv. Davy na hřbitovech by ale mohly přispět k rychlejšímu šíření viru. Loni úřady těsně před svátkem Všech svatých hřbitovy uzavřely.

Související

Více souvisejících

Polsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

včera

Aktualizováno včera

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.

včera

VIDEO Orbánovy vlády: Volá po míru na Ukrajině. Bez Krymu

Maďarský premiér Viktor Orbán skandálně vyzval k mírovým rozhovorům Kyjeva a Moskvy, když vláda k tomu připravila i video. V něm ale už Krym nepatří Ukrajině.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy