Polská vláda začala zvažovat omezení vydávání víz ruským občanům. Agentuře PAP to řekl náměstek polského ministra zahraničí Piotr Wawrzyk. Polsko by tak následovalo příkladu Estonska a Lotyšska.
"Pracujeme na konceptu, který znemožní vydávání víz Rusům," řekl Wawrzyk PAP. Náměstek se vyslovil pro to, aby jeho země podpořila nové sankce proti Rusku kvůli invazi na Ukrajinu, včetně omezení přístupu k vízům, "ačkoli velké členské státy jako Německo, Francie nebo Nizozemsko se vyslovily proti tomu".
"Kvůli této neochotě Polsko pracuje na novém řešení," řekl náměstek a vyslovil naději, že rozhodnutí o této záležitosti padne v příštích týdnech.
Německo a Evropská komise se postavily proti plošnému zastavení vydávání unijních turistických víz Rusům, jak to navrhují Estonsko a Finsko. Estonsko navíc rozhodlo, že ruští občané od 18. srpna už nebudou moci vstupovat do pobaltské země s schengenskými vízy. Výjimku mají mít jen Rusové s estonským občanstvím nebo trvalým pobytem v Estonsku. Země zvažuje i výjimky pro návštěvy příbuzných.
Víza ruským občanům nevydává ani Lotyšsko. Výjimku mají jen Rusové, kteří se chtějí zúčastnit pohřbu blízkých příbuzných.
Česko jako první členský stát EU plošně pozastavil vydávání víz pro občany Ruska, a to už den po invazi na Ukrajinu, tedy 25. února. Opatření trvá dosud.
Související
Polská kontrarozvědka zadržela dva aktivisty podezřelé ze žhářského útoku v Pardubicích
Polsko začne v reakci na válku v Íránu zastropovat ceny paliv a razantně sníží daně, oznámil Tusk
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Primátorka Vaňková po volbách nebude pokračovat. Musela na několik operací
před 2 hodinami
S diskařem Bugárem se loučili Šebrle, Kratochvílová či Fibingerová
před 3 hodinami
Pátrání po exmanželce bývalého prince Andrewa je u konce. Našli ji v zahraničí
před 4 hodinami
Klempíř prozradil, co si myslí o StarDance v ČT. Argumenty ministra ale pokulhávají
před 4 hodinami
Trumpovi dochází trpělivost. Írán opět varoval před ničivými americkými útoky
před 5 hodinami
Výročí nejznámějšího pochodu. Mezi Prahou a Prčicemi se chodí již 60 let
před 6 hodinami
Nebezpečná výživa je i v Česku, přiznala firma. Hygienici varovali rodiče
před 7 hodinami
Hormuzský průliv zůstává uzavřen. Dva tankery se přes Íránce nedostaly
před 8 hodinami
Vystrčil nemůže letět armádním letounem na Tchajwan, rozhodla vláda
před 8 hodinami
V Rakousku se objevila nebezpečná dětská výživa. Případ se řeší i v Česku
před 9 hodinami
Šestá osoba je ve vazbě kvůli teroristickému útoku v Pardubicích
před 10 hodinami
Tragédie v Kyjevě. Muž zastřelil několik lidí, zlikvidovala ho policejní zásahovka
před 11 hodinami
Nedělní počasí bude deštivé i bouřlivé, upozornili meteorologové
před 12 hodinami
Mírová dohoda s USA je daleko, prozradil Teherán
Aktualizováno včera
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Lodě hlásí, že se dostávají pod palbu
včera
Zbývá poslední jméno. StarDance odhalila již devět profesionálních tanečníků
včera
Rulíka nahradí silné trenérské duo. Moták a Gross začnou po mistrovství světa
včera
USA se nenechají vydírat, vzkázal Trump do Teheránu
včera
Írán hodlá kontrolovat průliv až do konce války. Ozval se i Chameneí
včera
Je neprávem pozapomenuta. Před 120 lety převzala Nobelovu cenu první Češka
Před 120 lety, 18. dubna roku 1906, obdržela jako první Češka Nobelovu cenu Berta von Suttnerová. Tato žena je pozapomenutou osobností naší historie, přitom se výrazně zapsala do dějin, a to jako pacifistka a první držitelka Nobelovy ceny za mír. Někdy bývá dokonce označována jako největší Češka.
Zdroj: Lucie Žáková