V Polsku se v pondělí opět otevřou nákupní centra a hotely a o dva dny později obnoví provoz jesle a mateřské školy. O podrobnostech druhé etapy zmírňování restriktivních opatření přijatých kvůli šíření koronaviru dnes informoval premiér Mateusz Morawiecki. O dva týdny se nicméně prodlužují kontroly na hranicích, což se týká i České republiky, sdělilo ministerstvo vnitra.
Polsko, které má 38 milionů obyvatel, podle údajů zveřejněných dopoledne ministerstvem zdravotnictví dosud eviduje 12.415 potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Zemřelých pacientů s nemocí covid-19, způsobovanou tímto virem, je v zemi nyní 606. Na druhé straně uzdravených je už 3025.
Morawiecki upřesnil, že v otevřených nákupních centrech bude nezbyté uplatňovat určitý sanitární režim. Například je stanoven limit 15 metrů čtverečních nákupní plochy na jednu osobu. Zákazníci budou muset nosit roušky, používat jednorázové rukavice a dodržovat mezi sebou dvoumetrové odstupy.
Služby se stravováním na místě v nákupních centrech umožněné ještě nebudou. Zavřené tam zatím zůstanou i fitness kluby a zábavní místa včetně kin. S otevřením samostatných restaurací se podle premiéra rovněž počítá až později.
Jesle a školky bude možné opět zprovoznit 6. května. Morawiecki ale upozornil, že o znovuotevření konkrétních zařízení budou rozhodovat jejich zřizovatelé, tedy místní úřady.
Řada protikoronavirových opatření však zůstává v platnosti. Podle ministerstva vnitra mezi ně patří i prodloužení kontrol na hranicích s dalšími zeměmi EU. Hranice s Českem, Slovenskem, Německem a Litvou lze překračovat jen na určených přechodech.
V platnosti rovněž zůstává zákaz veřejných shromáždění s účastí více než 50 lidí, sdělil podle tiskové agentury PAP ministr zdravotnictví Lukasz Szumowski. Ten na tiskové konferenci také řekl, že nadále nedoporučuje organizování větších akcí, jako jsou svatby nebo jiné společenské události.
Související
Polská kontrarozvědka zadržela dva aktivisty podezřelé ze žhářského útoku v Pardubicích
Polsko začne v reakci na válku v Íránu zastropovat ceny paliv a razantně sníží daně, oznámil Tusk
Polsko , Hotely , cestovní ruch , Obchody , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 7 minutami
WHO pátrá po původu hantaviru. Objevila pacienta nula
před 57 minutami
Hantavirem se zřejmě nakazila i letuška. Na palubě letadla bylo téměř 400 lidí
před 1 hodinou
NBC: Trump musel zastavit operaci Projekt Svoboda kvůli Saúdům. Zablokovali Američanům vzdušný prostor
před 2 hodinami
Po cestujících z MV Hondius pátrají úřady z celého světa. Kolik jich je přitom nikdo neví
před 3 hodinami
Případ lodi MV Hondius je pro vědce výjimečný. Jak se hantavirus šíří a hrozí další globální pandemie?
před 4 hodinami
Svět v pohotovosti. Loď MV Hondius opustilo 40 lidí, letadly odletěli domů
před 4 hodinami
Patří mezi nejsmrtelnější viry vůbec. Jak se hantavirus dokáže šířit mezi lidmi?
před 5 hodinami
Motoristé nás zklamali, přiznávají Češi. Do Sněmovny by je znovu neposlali, ukázal průzkum
před 6 hodinami
MV Hondius míří k Tenerife. Z lodi zmizelo 23 lidí, WHO po nich vyhlásila pátrání
před 7 hodinami
V Praze opět explodoval bankomat. Pachatele hledal i vrtulník
před 7 hodinami
Trump tvrdí, že válka s Íránem brzy skončí. Americký návrh má 14 bodů
před 8 hodinami
Dobré zprávy z Českého Švýcarska. Stupeň požárního poplachu se snížil
před 10 hodinami
Počasí o víkendu přinese další letní den. Může dojít i na bouřky
včera
Opilý strojvedoucí zapomínal otevírat dveře. Nadýchal přes dvě promile
včera
Pastrňák s největší pravděpodobností na MS hrát nebude. Rulík povolal sedm hráčů
včera
Princezna Eugenie bude trojnásobnou maminkou. Gratuloval jí i král
včera
Máme indicie, uvedla policie k lesnímu požáru v Českém Švýcarsku
včera
Juchelka si vybral nečekanou ombudsmanku. Jde o známou zpěvačku
včera
Babišova vláda schválila novou EET. Slibuje, že bude modernější
včera
Zemřel televizní revolucionář Ted Turner, zakladatel americké CNN
Americkou mediální scénu zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 87 let zemřel podnikatel a filantrop Ted Turner, jenž se proslavil jako zakladatel americké zpravodajské stanice CNN. Právě ta ve středu informovala o Turnerově úmrtí.
Zdroj: Lucie Podzimková