Polsko zažívá krizi na hranici, ve vhodnou chvíli pro polskou vládní stranu

Není pochyb o tom, že Polsko zažívá krizovou situaci. Tisíce migrantů, kteří se chtějí dostat do EU přes Bělorusko, táboří v bažinatých lesích na bělorusko-polských hranicích. Zatím podle dostupných informací zemřelo devět z nich a polská hraniční stráž uvádí, že od srpna zaznamenala více než 30.000 pokusů o nelegální přechod hranic, píše zpravodajský web Politico.

Polsko, ilustrační foto

Polsko posílilo bezpečnostní opatření kolem hranic a v pondělí desítky příslušníků jeho bezpečnostních složek zabránily migrantům, kteří probořili ostnatý drát na hranici, aby vnikli na území Polska. Jde o výsledek politiky běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, který se snaží využít tisíce zoufalých lidí toužících dostat se do Evropské unie k tomu, aby sedmadvacítku potrestal za sankce, jež na něj uvalila kvůli represím proti protestům následujícím po sporných loňských prezidentských volbách.

To ale neznamená, že krize nepřichází ve vhodný čas pro polskou vládnoucí národně-konzervativní stranu Právo a spravedlnost (PiS). Její obliba klesá kvůli zpřísnění předpisů týkajících se potratů. Oponenti PiS tvrdí, že kvůli nim zemřela na septický šok mladá žena, které lékaři včas neprovedli umělé přerušení těhotenství. Tisíce lidí vyrazily na protest proti PiS a jeho politice, která často vychází z blízkého spojenectví této politické formace s katolickou církví.

Podle nového průzkumu veřejného mínění se PiS sice těší podpoře 32,5 procenta respondentů, což z něj dělá nejoblíbenější stranu v zemi, ale je to méně, než kolik mají dohromady dvě hlavní středové opoziční strany. Ale krize na hranici slouží k odvedení pozornosti od otázky potratů a posiluje přitažlivost strany u jejích věrných voličů, u nichž migranti vzbuzují nejistotu. PiS také získává šikovný nástroj proti opozici.

Polské vládě a jejím snahám o ochranu hranic země se dostalo silné podpory ze strany zemí a institucí, které s ní jinak vedou konflikt kvůli podezření, že porušuje principy demokratického a právního státu. V pondělí s premiérem Mateuszem Morawieckým mluvila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a dala mu najevo svou solidaritu.

Polská veřejnoprávní média, která PiS obsadilo loajálními lidmi a ze kterých se stala jeho hlásná trouba, se s vervou pustila do opozice. TVP Info, zpravodajský kanál televize TVP, v neděli večer odvysílal reportáž nazvanou Opozice podporuje migranty a Lukašenka. V pondělí televize uvedla, že "hybridní válku proti Polsku podporují někteří politici z řad polské opozice a jim nakloněná média". Politici PiS a jejich spojenci vyrazili do útoku proti svým politickým rivalům. "Na kolena!!!" napsala na twitteru soudkyně ústavního soudu Krystyna Pawlowiczová a žádala, aby se opozice omluvila za svoji skepsi vůči vládní politice. "Omluvte se Polákům za spojený útok, který na východní hranici Polské republiky vedete společně s (ruským prezidentem Vladimirem) Putinem a Lukašenkem... na kolena, zrádci," napsala.

Ačkoliv Pawlowiczová patří k těm výstřednějším spojencům současné vlády, je součástí širší fronty, která se snaží využít situace na hranicích k výpadům proti opozici.

Problémem pro opoziční strany je, že nepřišly na to, jak se k situaci na hranici postavit. Tvrdý přístup vlády lidé podporují, ale mnoho voličů opozice si dělá starosti kvůli humanitárnímu aspektu současné krize. Někteří levicoví politici tvrdí, že Polsko by mělo migranty pustit na své území a udělit jim azyl, jiní jsou opatrnější, ale do podpory tvrdé politiky PiS se nehrnou.

Donald Tusk, šéf opoziční Občanské platformy, kritizoval vládu za opatření, jež na hranici přijala, ale trvá na tom, že je správné snažit se zastavit příchod tisíců migrantů. "Polské hranice musí být uzavřené a dobře chráněné," řekl v srpnu, když současná krize vypukla. Nicméně tentýž měsíc také řekl, že "jde o nebožáky, kteří hledají svoje místo na Zemi". Tento jeho výrok nyní s oblibou připomínají média ovládaná PiS. V pondělí se Tusk obrátil na premiéra Morawieckého a připomněl mu, že "migranti nejsou politické zlato". V reakci na to náměstek ministra vnitra Pawel Szefernaker odpověděl jediným slovem: "Odpad."

"Opozici bychom měli děkovat za hromadný útok ze strany migrantů na hranici poté, co požadovala přijímání migrantů a plivala na pohraniční stráž a polskou armádu," napsal na twitteru Adam Andruszkiewicz, poslanec Práva a spravedlnosti.

Polská opozice se tak octla v těžké situaci. Buď musí přestat se svojí kritikou namířenou proti vládnoucí straně a podpořit opěvování armády a jejího úsilí o ochranu hranic, nebo riskuje, že bude obviněna ze zrady a přijde o podporu voličů znepokojených vidinou nekontrolovaného náporu migrantů.

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

V Praze demonstrovaly tisíce odpůrců protiepidemických opatření

28.11.2021 17:50 I přes nepříznivé počasí se dnes na pražské Letenské pláni sešly stovky odpůrců vlády a opatření…

Hygienička Svrčinová má covid, měla pozitivní test

29.11.2021 09:32 Hlavni hygienička Pavla Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus. Radiožurnálu to potvrdil…

V neděli přibylo nejvíce nakažených v tento den od začátku pandemie

29.11.2021 07:48 V neděli v Česku přibylo 9292 potvrzených případů koronaviru, což je dosud nejvyšší nedělní nárůst…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

Paříž vyzvala Británii, aby otevřela legální cesty pro migraci a přijala…

29.11.2021 11:42 Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin dnes vyzval Británii, aby otevřela "legální cesty k…

Omikron se začíná šířit Evropou. Potvrzen v Česku, další země zachytávají…

29.11.2021 11:22 Aktualizováno Žena z Liberce, která se nakazila koronavirem, má variantu omikron. Definitivní výsledek testu dnes…

Zhoršená epidemická situace na Slovensku: Zemřelo nejvíc lidí od jara

29.11.2021 10:49 Po zhoršení epidemické situace zemřelo v říjnu na Slovensku nejvíce obyvatel od letošního jara,…

Německo hlásí dalších 29.364 nakažených, sedmidenní incidence je rekordní

29.11.2021 08:05 Německo za uplynulý den zaznamenalo 29.364 nově potvrzených případů koronavirové nákazy a 73 s ní…

Nizozemsko a Dánsko jako další hlásí variantu omikron u cestujících z JAR

28.11.2021 18:55 Aktualizováno Nizozemské úřady dnes oznámily, že u 13 lidí, kteří v pátek přiletěli z Jihoafrické republiky (JAR)…

Německo hlásí 44 tisíc nových případů infekce a rekordní incidenci

28.11.2021 08:18 Sedmidenní incidence v Německu opět vzrostla a dosáhla historického maxima, nakažených je průměrně…

Německo a Itálie potvrdily první nákazy koronavirovou variantou omikron

27.11.2021 21:51 Aktualizováno V Německu byly potvrzeny první dva případy nákazy koronavirovou variantou omikron. Nakažení…

Někteří cestující z JAR do Nizozemska jsou zřejmě nakaženi novou variantou

27.11.2021 21:00 Aktualizováno Mezi více než 60 cestujícími nakaženými koronavirem, kteří v pátek přiletěli ve dvou letadlech z…

Tisíce španělských policistů demonstrovaly proti reformě bezpečnostního…

27.11.2021 16:48 V Madridu dnes protestovaly tisíce policejních příslušníků, kteří se domnívají, že jim chystaná…

Slovensko a Maďarsko reagují na omikron, omezí cesty z jihu Afriky

27.11.2021 15:09 Slovensko a Maďarsko omezují kvůli nové variantě koronaviru nazvané omikron cestování do některých…

Související:

Právě se děje

reklama