Poslanci schválili zákon proti brexitu bez dohody

Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu dnes ve druhém čtení schválili návrh zákona, jehož cílem je zabránit odchodu Británie z Evropské unie bez dohody. Nyní budou debatovat o pozměňovacích návrzích. Závěrečné hlasování by se mělo uskutečnit po 20:00 SELČ. Britská média předpokládají, že i to vyhrají odpůrci brexitu bez dohody.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Brexit, ilustrační foto
doporučujeme

Po odpolední debatě návrhu zákona, který Dolní sněmovně předložil poslanec Hilary Benn z řad opozičních labouristů, podpořilo 329 zákonodárců, proti se jich vyslovilo 300.

Návrh zákona dává vládě čas do 19. října na dosažení nové dohody s Evropskou unií na unijním summitu 17. října, nebo požaduje souhlas parlamentu v případě neřízeného odchodu z unie. Pokud vláda nesplní ani jednu podmínku, musí premiér dopisem požádat předsedu Evropské rady Donalda Tuska o další odklad brexitu, tentokrát do 31. ledna 2020.

V následující fázi se bude debatovat o jednotlivých pozměňovacích návrzích, předseda dolní komory John Bercow by měl následně oznámit, o kterých z nich se bude hlasovat.

Britská média předpokládají, že žádný z pozměňovacích návrhů nezíská potřebnou většinu, a o návrhu zákona z dílny poslance Benna se tak nakonec bude hlasovat v původním znění. Před závěrečným hlasováním budou mít poslanci opět možnost debatovat.

Pokud nakonec poslanci návrh zákona ve třetím čtení schválí, poputuje do horní komory parlamentu, Sněmovny lordů. Jestli ta návrh zákona pozmění, vrátí se zpět do Dolní sněmovny. Konzervativní členové Sněmovny lordů předložili přes 90 dodatků, jejichž projednáním chtějí celý proces schvalování pozdržet.

Pokud poslanci v Dolní sněmovně dnes zákon ve třetím čtení schválí, hodlá premiér Boris Johnson nechat hlasovat o vypsání předčasných voleb na 15. října.

Návrh zákona v druhém čtení poslanci dnes schválili většinou 29 hlasů. V úterý, kdy se hlasovalo o tom, zda Dolní sněmovna navzdory vládě na dnešní program debatu a hlasování o návrhu prosadí, byla většina jen 27 hlasů. Na stranu odpůrců brexitu bez dohody se tedy zjevně přidali další dva poslanci.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Paříž demolovaly "černé vesty", původně poklidné protesty se zvrtly

21.09.2019 23:20 Aktualizováno V násilnosti a střety s bezpečnostními silami se dnes zvrtnul protest za ochranu klimatu v Paříži…

Uprchlíci to zkouší po řece i nákladním vlakem, Maďaři jich zadrželi…

21.09.2019 21:58 Aktualizováno Maďarští policisté dnes zadrželi 38 migrantů, kteří se pokusili do země dostat nelegálně na…

"Pouští uprchlíky odevšad." Orbán napadl italskou vládu a levici, hájil…

21.09.2019 20:47 Maďarský premiér Viktor Orbán dnes v Římě prohlásil, že nová italská vláda premiéra Giuseppa…

Princ Andrew čelí obvinění. Zneužil mě v koupelně a ložnici, tvrdí…

21.09.2019 20:15 Aktualizováno Pětatřicetiletá Američanka obviňuje britského prince Andrewa, že ji coby 17letou dívku zneužil.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama