Před summitem o míru zabili na Ukrajině dva vojáky

Dva ukrajinští vojáci přišli o život v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny, týden před napjatě očekávanou schůzkou vůdců Ukrajiny, Ruska, Francie a Německa v Paříži. Informovala o tom dnes agentura AFP. Pařížský summit se má pokusit urovnat konflikt mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a proruskými separatisty.

Vojáci byli podle armádního komuniké zabiti při výbuchu nastražené nálože, když bránili ukrajinské pozice během nájezdu "průzkumné a diverzní skupiny" proruských separatistů.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjádřil soustrast pozůstalým. "Rozhodně dosáhneme příměří. Ukončí to pláč našich dětí, bolest matek a ztráty našich bratří," napsal na facebooku.

Zelenskyj se má v Paříži poprvé setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Současně se mají konat čtyřstranná jednání s účastí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a německé kancléřky Angely Merkelové. V tomto formátu strany naposledy jednaly v roce 2016.

Mírové dohody, uzavřené v Minsku v roce 2015, umožnily výrazně snížit intenzitu bojů, ale jejich politická část zůstává nenaplněna a znepřátelené strany se vzájemně obviňují z odpovědnosti za tento stav.

Ukrajinský prezident dnes, během tréninku na běžícím pásu, obhajoval blížící se jednání s Putinem coby "vůdcem země-agresora" o Donbasu, jak napsal list Ukrajinska pravda. "Tato schůzka je naše vítězství, protože jde o možnost setkání čtyř vůdců, o možnost, která se objevila po třech letech diplomatického ticha a reálného válčení na frontě. Je to velká možnost začít dialog," řekl Zelenskyj. Dodal, že bez dialogu dopadá snaha o zlepšení situace stejně jako běh na běžícím pásu: "ztrácíš kalorie, ale běžíš na místě".

Prezident vybídl Ukrajince, aby nedopřáli sluchu jeho soupeřům, skeptikům a kritikům, a aby ho podpořili ve snaze dojednat mír. "Důvěřujte mi, protože k žádné zradě nedošlo a nemůže dojít. Já ale budu na té schůzce sebevědomější a silnější, pokud si budu vědom, že mi země věří a že za zády mám celý národ," zdůraznil.

Související

Více souvisejících

Ukrajina Ukrajinská krize

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Prohra v Bělehradě byla poslední kapkou. Plzeň se rozloučila s trenérem Hyským

První trenérská změna v nové sezóně tuzemské fotbalové nejvyšší soutěži se uskutečnila v Plzni. Po nevýrazných výkonech z úvodních ligových kol a především po prohře 0:3 v úvodním zápase 4. předkola Evropské ligy na hřišti Crvene Zvezdy Bělehrad došla trpělivost tamnímu vedení, které odvolalo kouče Martina Hyského. Ten byl právě od začátku nového ročníku 2026/27 pod neustálým tlakem a bylo tak jen otázkou času, kdy k odvolání dojde. 

včera

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení

Ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo podat trestní oznámení kvůli příspěvkům, v nichž se kritika systému sociálně-právní ochrany dětí mění v osobní útoky, veřejné dehonestování nebo výroky, které mohou u konkrétních pracovníků vyvolat obavy o jejich bezpečnost. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. 

Aktualizováno včera

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Další ztráta pro fotbalovou Spartu. Opora týmu Sörensen přestoupil do Kodaně

S úvodem sezóny poněkud netradičně pokračuje rozprodávání mužstva fotbalové Sparty. Po četných někdejších oporách týmu, jakými byli Jan Kuchta, Lukáš Haraslín či gólman Peter Vindahl, se s pražskou Letnou v nejbližších dnech s největší pravděpodobností rozloučí další takový fotbalista, na jehož výkonech stál sparťanský základ. Konkrétně se jedná o jednoho z mužů, který nosil kapitánskou pásku, dánského obránce Asgera Sörensena. Míří domů do Dánska, přesněji do FC Kodaň.

včera

včera

Dálnice, ilustrační fotografie.

V Česku se otevřel další úsek dálnice, která je alternativou k D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) otevřelo 6,2 kilometru dlouhý úsek dálnice D35 Ostrov – Vysoké Mýto v Pardubickém kraji. Oproti původním předpokladům je hotový i provizorní sjezd za tunelem Homole, který umožní napojit se na dálniční obchvat Vysokého Mýta. Cena stavby po valorizaci je 1,46 miliardy Kč bez DPH, většinu nákladů uhradí EU. Práce trvaly dva a čtvrt roku. Tunel Homole, který bude jako samostatná stavba součástí úseku, se řidičům otevře příští rok před létem.

včera

Pro ODS je to uzavřená věc, řekl Kupka k obžalobě exministra Blažka

Předseda opoziční ODS Martin Kupka je přesvědčen, že jeho bývalý stranický kolega Pavel Blažek, jenž čelí obžalobě v takzvané bitcoinové kauze, jednal v dobré víře. Blažkovi hrozí v případě odsouzení více než šest let za mřížemi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy