Předčasné volby v Británii opět ve hře, poslanci budou znovu hlasovat

Dolní komora britského parlamentu bude v pondělí večer znovu hlasovat o možnosti předčasných voleb. Vyplývá to z parlamentní agendy na příští týden, kterou dnes předložila britská vláda. Jacob Rees-Mogg, který za kabinet dojednává program Dolní sněmovny, zároveň ujistil, že zasedání parlamentu nebude přerušeno před schválením návrhu zákona proti brexitu bez dohody.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Premiér Boris Johnson kvůli snaze poslanců zasáhnout do brexitového procesu požaduje urychlené rozpuštění parlamentu a předčasné volby v polovině října. Ve středu večer ale tento postup nepodpořily potřebné dvě třetiny poslanců.

Opoziční labouristé uváděli jako podmínku pro podporu předčasných voleb schválení opatření, které má vyloučit variantu, že Británie 31. října opustí Evropskou unii bez "rozvodové" dohody. K tomu nejspíše dojde právě v pondělí. I tak ale není jasné, zda labourističtí poslanci napodruhé pro rozpuštění sněmovny zvednou ruku.

Podle britských médií probíhá uvnitř hlavní opoziční strany debata o tom, zda volby neodsunout až na listopad. Komentátoři mají za to, že část labouristů chce premiéra Johnsona dostat do situace, kdy bude muset na základě nového zákona dohodnout další odklad brexitu a porušit tak svůj slib, že na konci října vyvede Británii z EU "stůj co stůj".

Kdyby se volby konaly 15. října, jak předseda vlády navrhuje, nově složená dolní komora parlamentu by ještě mohla "neřízený" brexit na konci měsíce umožnit.

Pokud Dolní sněmovna příští týden předčasné volby neschválí, bude jasné, že voliči k urnám před aktuálním datem brexitu nepůjdou. Zasedání parlamentu totiž bude na základě nařízení z minulého týdne přerušeno až do 14. října. Rozpuštění parlamentu a nové volby v Británii musí dělit alespoň 25 pracovních dní.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slováci si v ulicích připomněli vraždu Kuciaka

20.09.2019 21:16 Po více než půl roce dnes Slováci opět vyšli do ulic na shromáždění připomínající loňskou vraždu…

Statisíce lidí po celém světě demonstrovali proti klimatickým změnám

20.09.2019 19:23 Stovky tisíc lidí po celém světě dnes politikům svým protestem v ulicích měst ukázaly, že považují…

Evropská komise odpoví na žádost o zveřejnění dopisu Babišovi do konce…

20.09.2019 19:03 Evropská ombudsmanka posunula termín, do něhož měla Evropská komise odpovědět na její žádost o…

Statisíce studentů a aktivistů v ulicích. Svět zažil další vlnu protestů…

20.09.2019 17:22 Aktualizováno K demonstracím za lepší ochranu klimatu, které se konají po celé planetě, se dnes sešli mladí lidé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama