Protiuprchlická Liga drtivě vyhrála volby v Umbrii. Salvini jásá, premiér ho usadil

Nedělní regionální volby v Umbrii ve střední Itálii s přehledem vyhrála koalice středopravicových stran v čele s protiimigrační Ligou, která tak ukázala, že i dva měsíce po odchodu z vlády stále zůstává nejpopulárnější politickou formací v zemi.

Podle dnes zveřejněných výsledků koalice, kterou kromě Ligy tvoří i krajně pravicová strana Bratři Itálie (FI) a strana Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho získala 57,5 procenta hlasů. Pro strany současné vládní koalice - Hnutí pěti hvězd (M5S) a Demokratickou stranu (PD) - hlasovalo 37,6 procenta voličů.

Volby v malém regionu s necelým milionem obyvatel by za normálních okolností nebyly příliš sledované, za současné situace ale byly považovány za test nové vlády a zkoušku popularity nyní opoziční Ligy. Ta doplatila na chybnou strategii svého šéfa Mattea Salviniho, který v srpnu vyvolal vládní krizi s vidinou předčasných voleb, které se však nakonec díky dohodě populistického M5S se středolevicovou PD nekonaly.

Ačkoli voliči v Umbrii tvoří jen asi 1,5 procenta celkového voličstva v Itálii, ukazují jejich preference stále rostoucí oblibu Ligy, která se stala nejsilnější jednotlivou stranou s 37 procenty hlasů. Druhá daleko za ní skončila v tradičně k levici inklinujícím regionu Demokratická strana s 22 procenty hlasů a Hnutí pěti hvězd získalo pouhých sedm procent hlasů. Novou guvernérkou Umbrie se stane společná kandidátka pravicové koalice Donatella Teseiová.

"Výsledky, které vidíme v Umbrii, lze vztáhnout na celou zemi. Tahle vláda nereprezentuje italské občany," uvedl v reakci na vítězství Salvini.

?GRAZIE UMBRIA!Con la neo-presidente dell'Umbria Donatella Tesei, otto consiglieri regionali eletti, parlamentari, segretari, militanti e soprattutto amici! Dietro un grande risultato c'è sempre la SQUADRA, nessuno vince da solo! pic.twitter.com/QmIWAQ9SOM

— Matteo Salvini (@matteosalvinimi) October 28, 2019

Premiér Giuseppe Conte naopak řekl, že výsledky voleb se na práci kabinetu nijak neodrazí. "Jsme tu, abychom vládli z rozhodností a odvahou. Regionální hlasování naše působení neovlivní," sdělil novinářům.

Pravicový tábor pod vedením Salviniho letos už zvítězil rovněž v místních volbách v regionech Basilicata, Abruzzy, Piemont a na Sardinii. S napětím se čeká na volby v lidnatém kraji Emilia Romagna, které se uskuteční koncem ledna.

Související

Mario Draghi

Draghi má pro novou italskou vládu předběžnou podporu dvou stran

Designovaný italský premiér Mario Draghi dnes získal předběžnou podporu dvou důležitých politických stran pro vytvoření nové vlády. Informovala o tom média. Nový kabinet musí rozhodnout o využití více než 200 miliard eur (přes pět bilionů korun) z fondů EU určených na pomoc ekonomice vážně postižené pandemií.
Matteo Salvini (Liga severu)

Salvini neuspěl ve volebním souboji o Toskánsko, podpora populistické Ligy upadá

Šéf nejpopulárnější italské strany Liga Matteo Salvini neuspěl v ostře sledovaném souboji regionálních voleb, když jeho kandidátka na guvernéra nedokázala v Toskánsku porazit vládní středolevicovou Demokratickou stranu (PD). Celkem vládní strany zvítězily ve třech ze sedmi regionů, v nichž se volilo. V souběžně pořádaném referendu se 70 procent hlasujících vyslovilo pro snížení počtu členů parlamentu z 945 na 600.

Více souvisejících

Liga Severu (Itálie) Matteo Salvini (Liga severu) volby v Itálii Itálie Silvio Berlusconi Giuseppe Conte Hnutí pěti hvězd

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Veronika Bílková

15 let po zákazu kazetová munice dál zabíjí civilisty. Expertka na humanitární právo popsala důvody

Uplynulo více než 15 let od chvíle, kdy se více než stovka zemí z celého světa, včetně České republiky, na konferenci v irském Dublinu dohodla na přijetí Úmluvy o zákazu použití kazetové munice. Důvod, proč se v centru pozornosti ocitl tento typ zbraní, který do okolí rozptyluje velké množství menších náloží, spočívá v ničivých dopadech jejich užití na civilisty, vysvětluje profesorka Veronika Bílková v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že navzdory rychlému sjednání a přijetí dohody zůstávají stranou hlavní vojenské mocnosti, což představuje hlavní důvod, proč je kazetová munice nadále používána v ozbrojených konfliktech, včetně toho na Ukrajině, kde ji masivně využívá ruská armáda.      

včera

Max Verstappen v Bahrajnu, 2023

F1: VC Španělska a Verstappen opět školil konkurenty. Mercedes všechny překvapil

Max Verstappen z týmu Red Bull v grandiózním vystoupení ovládl Velkou cenu Španělska a navýšil tak svůj náskok v celkovém pořadí mistrovství světa Formule 1. V dramatickém souboji o druhé místo se mezi sebe pustili oba jezdci týmu Mercedes, britská ikona Lewis Hamilton a mladý talent George Russell. Nakonec to byl Hamilton, kdo se přes svého kolegu prosadil a dojel na druhé pozici.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

včera

včera

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

včera

včera

Rusko v noci opět ostřelovalo Ukrajinu. Zemřelo dvouleté dítě

Při ruském útoku v jihovýchodním ukrajinském městě Dněpr bylo zraněno více než dvacet lidí a zemřelo teprve dvouleté dítě. Informuje o tom Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy