Kreml zpochybnil, že vytvoří tým pro vyšetření kauzy Navalnyj

Italský premiér Giuseppe Conte tvrdí, že se mu ruský prezident Vladimir Putin svěřil se záměrem zřídit výbor, který by měl za úkol vyšetřit otravu předního opozičního politika Alexeje Navalného. Conte to řekl v rozhovoru pro list Il Foglio. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov vyjádření šéfa italské vlády později označil za nedorozumění.

Navalnyj, jeden z nejznámějších kritiků Kremlu, se zotavuje v berlínské nemocnici Charité poté, co minulý měsíc náhle zkolaboval při letu ze Sibiře do Moskvy. Do Berlína byl k ošetřování přepraven po krátkém pobytu v nemocnici v Omsku. Německá vláda později informovala, že byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Rusko s odkazem na lékaře z Omsku tvrdí, že důkazy o Navalného otravě nemá.

"Prezident Putin mě ujistil, že Rusko má v úmyslu vyjasnit, co se stalo, a řekl mi, že sestaví vyšetřovací výbor a je připraven spolupracovat s německými úřady," řekl Conte v Il Foglio. Nicméně Putinův mluvčí Peskov o Conteho tvrzení podle agentury Reuters řekl, že šlo zřejmě o nedorozumění. Zopakoval, že Moskva nevidí důvod, proč zahájit vyšetřování případu Navalného.

"Spolupráce je nejlepším způsobem, jak zabránit tomu, aby tato dramatická událost měla negativní dopad na vztahy mezi Evropskou unií a Ruskem," řekl také šéf italské vlády.

Kvůli případu uvažuje Evropská unie o zavedení dalších sankcí proti Moskvě. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ve středu řekl, že existuje "značná pravděpodobnost", že za údajnou otravou Navalného stálo ruské vedení. Moskva takové označení považuje za "nepřijatelné", uvedl dnes Peskov.

USA dnes na zasedání Rady bezpečnosti OSN oznámily, že se zasadí o to, aby byli původci Navalného otravy dohnáni k odpovědnosti. "Apelujeme na Rusko, aby plně spolupracovalo s mezinárodním vyšetřováním," sdělila diplomatka Cherith Norman-Chaletová. "Ať už důkazy povedou kamkoli, budeme spolupracovat se svými spojenci a mezinárodní komunitou, abychom přivedli pachatele k odpovědnosti, například pomocí omezení finančních zdrojů," oznámila Norman-Chaletová.

Související

Giuseppe Conte

Odpůrce lockdownů napadl italského expremiéra Conteho

Bývalý italský premiér Giuseppe Conte byl fyzicky napaden během oficiálního vystoupení mužem, který nesouhlasil s lockdowny a dalšími opatřeními během koronavirové pandemie. O incidentu informovala s odvoláním na italská média AP. 

Více souvisejících

Giuseppe Conte Vladimír Putin Rusko Alexej Navalnyj Angela Merkelová Itálie

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

včera

Schwarzenbergové, jeden z nejstarších a nejvýznamnějších šlechtických rodů Evropy

Dne 9. prosince se koná pohřeb Karla Schwarzenberga, význačného politika a diplomata. Rod Schwarzenbergů se řadí mezi vůbec nejstarší šlechtické rody v Evropě a rovněž mezi ty nejvýznamnější. Schwarzenbergové byli po staletí hybateli evropských dějin a svou nesmazatelnou stopu zanechali i na našem území.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy