Rukopis Alberta Einsteina se může v dražbě prodat za miliony eur

Jeden z přípravných rukopisů k teorii relativity Alberta Einsteina se bude dražit, oznámila agentura AFP s odvoláním na aukční síň Christie's. Ta očekává, že se vzácný dokument prodá za částku mezi dvěma až třemi miliony eur (asi 50 až 76 miliony korun).

"Bezpochyby jde o dosud nejcennější Einsteinův rukopis, jaký se kdy nabízel v dražbě," uvedla aukční síň v oznámení.

Aukce rukopisu o 54 stranách, který v letech 1913 a 1914 v Curychu redigovali slavný fyzik a jeho spolupracovník a důvěrník Michele Besso, se uskuteční 23. listopadu u Christie's, a to pro aukční dům Aguttes, napsala AFP.

Právě díky švýcarskému inženýru Bessovi se rukopis podle Christie's téměř zázračně zachoval, protože Einstein by se nejspíše neobtěžoval se schraňováním toho, co pokládal za pracovní dokument.

Einstein po vypracování speciální teorie relativity, kterou vyjádřil v roce 1905 vzorcem E=mc², začal v roce 1912 pracovat na obecné teorii relativity. Na počátku roku 1913 "oba přátelé a kolegové řešili jeden z problémů, se kterým se vědecká obec potýkala již desítky let, a sice anomálii v oběžné dráze planety Merkur", připomněla aukční síň. Záhadu se oběma vědcům nakonec podařilo vyřešit. Rukopis obsahuje výpočty zahrnující "jistý počet dříve nepostřehnutých chyb". Když si je Einstein uvědomil, nestaral se dál o rukopis, který si odnesl Besso.

"Vlastnoručně sepsané Einsteinovy vědecké dokumenty z tohoto období - a obecně z doby před rokem 1919 - jsou mimořádně vzácné," zdůraznil v komuniké ředitel oddělení vzácných tisků a rukopisů Christie's Adrien Legendre.

Jiný známý dokument z tohoto klíčového období fyzikových výzkumů je takzvaný Curyšský sešit z přelomu let 1912 a 1913, který je uložen v Einsteinových archivech Hebrejské univerzity v Jeruzalémě.

Související

Albert Einstein, foto: Oren Jack Turner, Princeton, N.J.

Dopis fyzika Einsteina o antisemitismu byl vydražen za půl miliónu

Ručně napsaný dopis fyzika Alberta Einsteina ze září 1936 byl ve středu vydražen v Izraeli v aukci za 22.000 dolarů (asi 504.300 korun). V dopise si jeden z nejvýznamnějších vědců všech dob dělal legraci z tehdejší antisemitské politiky v Rakousku. Dnes o tom informovala agentura APA.

Více souvisejících

Albert Einstein aukce

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakušan trvá na výjimce z migračního paktu. Český příspěvek vyčíslil na stovky milionů

Česko by v případě neochoty přijmout běžence přispívalo v rámci unijního migračního paktu asi 480 milionů korun ročně, uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce. Vicepremiér také nevyloučil znovuzavedení kontrol na hranici se Slovenskem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy