Scholz chce vypracovat plán obnovy Ukrajiny ještě před koncem války

Musíme podpořit obnovu Ukrajiny i s ohledem na její cestu do EU, řekla dnes podle agentury Reuters v Berlíně Ursula von der Leyenová na úvod mezinárodní konference o obnově Ukrajiny. Mezinárodní koordinační platforma pro rekonstrukci musí podle ní vzniknout co nejdříve, nejlépe do konce roku, či začátkem roku příštího. Také německý kancléř Olaf Scholz, který jednání se šéfkou Evropské komise pořádá, se podle agentury DPA vyslovil pro co nejrychlejší vypracování plánu rekonstrukce, a to ještě před koncem války.

Berlínská konference podle místních médii není "dárcovskou konferenci", ale o debatou expertů o způsobech, jak Ukrajině pomoci s poválečnou obnovu.

"Nemáme času nazbyt, rozsah destrukce je ohromný. Světová banka odhaduje náklady na 350 miliard eur (8,7 bilionu Kč)," řekl von der Leyenová. Dodala, že EU je připravena koordinovat rekonstrukční opatření. "Nevíme, kdy tato válka skončí, ale skončí. A až se to stane, budeme nadále stát po boku Ukrajiny v jejím boji za bezpečnost, svobodu a demokracii," řekl na konferenci Scholz.

Na úvod promluvil prostřednictvím videokonference i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který řekl, ruské rakety a íránské drony zničily v posledních týdnech více než třetinu ukrajinské energetické infrastruktury. "Rusko ničí všechno, takže bude pro nás obtížně zvládnout zimu," řekl též Zelenskyj.

Berlínské konference se účastní odborníci a zástupci některých vlád, mezinárodních organizací a občanské společnosti. Podle spolkové vlády cílem setkání nejsou konkrétní finanční závazky, ale diskuse o nástrojích pomoci. Některá německá média hovoří o novém Marshallově plánu s odkazem na americký program obnovy západní Evropy po druhé světové válce.

Už v pondělí se v Berlíně konalo německo-ukrajinské hospodářské fórum na toto téma, které jednalo o možných soukromých investicích. Scholz na něm mimo jiné uvedl, že "kdo dnes investuje do obnovy Ukrajiny, investuje do budoucí členské země EU".

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Olaf Scholz

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy