Scholz: Ruská vojenská agrese na Ukrajině je válečným terorem, který ale země překoná

Ruská vojenská agrese na Ukrajině je válečným terorem, který ale země díky odvaze a pomoci přátel včetně Němců překoná. Dnes to v projevu k ukrajinskému Dni nezávislosti a k šesti měsícům od začátku invaze prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. Ukrajinci si podle něj mohou být jistí, že srdce Němců zůstávají otevřená a že německá podpora Ukrajině bude pokračovat, dokud to bude třeba. Projev kancléř zakončil zvoláním sláva Ukrajině v ukrajinštině.

"Naše srdce jsou s těmi, kteří každý den musí za ruský válečný teror platit svými životy, kteří jsou každý den mrzačeni, a jsme s těmi desítkami nevinných žen, mužů a dětí, kteří každý den utrpí zranění. I dnes. Truchlíme s těmi, kteří ztratili kamarády a rodinné příslušníky," řekl Scholz. Dodal, že Ukrajina si dnes připomíná vyhlášení nezávislosti, ale místo oslav a radosti zemi halí temný stín války. "Je to přesně šest měsíců od začátku války," řekl.

"Nikdy nezapomenu na svou návštěvu Irpině," řekl kancléř. Ukrajinu navštívil v červnu, kdy si prohlédl i Irpiň nedaleko Kyjeva. V tomto městě, podobně jako v Buči, se po ruském obsazení odehrály masakry civilistů.

Scholz zdůraznil, že vojenská, finanční, hospodářská a humanitární pomoc Ukrajině bude pokračovat, dokud to bude třeba. "Budeme pokračovat ve výcviku ukrajinských vojáků na nejmodernějších evropských zbraňových systémech, budeme pokračovat v (protiruských) sankcích, budeme pomáhat finančně a pomůžeme obnovit zničená města a vesnice," řekl.

Kancléř uvedl, že ve čtvrtek se setká s ukrajinskými vojáky, kteří se v Německu cvičí na samohybných protileteckých systémech Gepard, které ukrajinská armáda dostane. Řekl rovněž, že na konci října v Berlíně společně s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou uspořádá mezinárodní konferenci o obnově Ukrajiny.

"Svoboda a demokracie ve sjednocené Evropě jsou mnohem silnější než ruský zpátečnický imperialismus. Vaše země temné stíny války vyžene, protože je silná a statečná a protože má přátele v Evropě a po celém světě. Jsme hrdí, že jsme těmi přáteli," řekl Scholz. "Slava Ukrajini (sláva Ukrajině)," dodal v ukrajinštině na závěr projevu.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Olaf Scholz

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

Slovensko se dál přiklání k Rusku. Jeho ministr se setkal s Lavrovem, Fico ho pochválil

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se dnes setkal se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem na okraji diplomatického fóra v tureckém městě Antalya. Informaci o schůzce poskytl slovenský Denník N.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy