Söder opět mluví o rizikovém Česku, bavorská opatření dle něj fungují

Bavorská opatření proti pandemii koronaviru fungují, Bavorsko proto prochází úspěšnou terapií, i když sousedí s epidemicky vysoce rizikovou Českou republikou. Na dnešní tiskové konferenci po jednání bavorské vlády to prohlásil zemský premiér Markus Söder.

O pondělím náporu v testovacích střediscích na hranicích s Českem, kde si pendleři nechávají vyhotovit koronavirové rozbory, se nezmínil.

"Vývoj je pozitivní. Ukazuje se, že strategie je zcela správná," řekl Söder o bavorských karanténních opatřeních. "Jsme uprostřed úspěšné terapie, i když bezprostředně sousedíme s rizikovým Českem," uvedl.

Německo od neděle považuje Česko za vysoce rizikovou oblast, neboť počet nových případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období výrazně přesahuje dvě stovky. Bavorsko proto od českých pendlerů požaduje testy na koronavirus každých 48 hodin, naopak Sasku, kam Češi rovněž často dojíždějí za prací, stačí dva rozbory týdně.

V pondělí se Söderem telefonicky jednal český premiér Andrej Babiš, který se snažil svého bavorského kolegu přesvědčit, aby Bavorsko souhlasilo jako Sasko s kompromisem v podobě dvou testů týdně. Söder ale ustoupit odmítl.

Dnes Söder varoval, že příznivý trend by se mohl zvrátit, pokud by Bavorsko příliš rychle začalo opatření uvolňovat. Uvedl, že Bavorsko je ještě daleko od vytyčeného cíle v podobě méně než 50 nových případů na 100.000 obyvatel za sedm dní. Tuto hodnotu považují odborníci za rozhodující, aby bylo šíření infekce pod kontrolou. Dvanáctimilionové Bavorsko má nyní 104 případů na 100.000 obyvatel za sedm dní, což je nejnižší hodnota za poslední týdny.

Ani pokles na hodnotu 50 ale podle Södera nebude znamenat, že Bavorsko začne karanténní opatření plošně rušit. Jako příklad uvedl restaurační zařízení, u kterých ale žádný údaj o počtu nových případů na 100.000 obyvatel za sedm dní nezbytný k otevření nesdělil.

"Počítáme se zlatou střední cestou, která povede mezi opatrností a rozumností," řekl Söder. Předčasné uvolnění karanténních opatření proto odmítá. "Představte si, že se otevře, ale hned se zase bude muset zavřít," řekl k možnému opětovnému šíření nákazy. "Neustále sem a tam, zpět a vpřed, to je pro hospodářství katastrofální," dodal bavorský premiér.

Související

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

Více souvisejících

Markus Söder CSU (Křesťansko-sociální unie Bavorska) hranice

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 32 minutami

před 48 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

Počasí dnes opět trápí řidiče. Tvoří se ledovka i náledí, teploty klesly až na -20

Druhý den po sobě počasí trápilo řidiče. Teploty zejména v noci a k ránu místy klesly hluboko pod nulu, na řadě silnic leží vrstva sněhu, a některé jsou kluzké. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy