Francouzský soud dnes potvrdil doživotí pro venezuelského teroristu Ilicha Ramíreze Sáncheze, který je také známý pod přezdívkami Šakal nebo Carlos. Ten přitom usiloval o zmírnění trestu, který dostal za útok na pařížský obchod z roku 1974.
Uvedla to agentura Reuters. Carlos je od roku 1994 vězněn ve Francii, kde si odpykává dva předchozí doživotní tresty, proti nimž se v minulosti neúspěšně odvolal.
Jednasedmdesátiletý terorista usiloval o zmírnění trestu za útok, který spáchal v roce 1974 na obchod na proslulé pařížské třídě Champs-Élysées, při němž zemřeli dva lidé a 36 dalších utrpělo zranění. Soud mu však potvrdil vyměřený doživotní trest.
"Děkuji mnohokrát," reagoval Carlos na vynesení rozsudku. Podle agentury AFP také prohlásil, že je hrdý na svou revoluční cestu, při které zabil nejméně 83 lidí. Carlos odmítá označení terorista a považuje se za bojovníka proti imperialismu. Odmítl ale objasnit podrobnosti k útoku na pařížský obchod. Terorista se v roce 1979 v rozhovoru v arabských médiích přiznal, že granát hodil, od dopadení v roce 1994 ho ale popírá.
Carlos byl svého času nejhledanějším mužem na světě, v 70. a 80. letech minulého století patřil k symbolům mezinárodního terorismu a často tehdy také navštěvoval komunistické Československo.
K doživotí byl Carlos odsouzen už dvakrát. Jednou za vraždu tří mužů, včetně dvou policistů, z roku 1975, podruhé za čtyři pumové atentáty, které si v letech 1982 a 1983 vyžádaly 11 mrtvých a na 150 zraněných v Paříži, v Marseille a ve dvou vlacích. Carlos je ve vězení od roku 1994, kdy ho po desetiletích neúspěšného pátrání dopadly v Súdánu francouzské speciální jednotky.
Související
Terorista známý jako Šakal dostal v Paříži další doživotní trest
Terorista Carlos alias Šakal dostal další doživotí, proces označil za absurditu
Aktuálně se děje
včera
Nová proruská bulharská vláda zastaví veškeré dodávky zbraní na Ukrajinu
včera
Při výbuchu auta v Moskvě údajně zahynul ruský generál
včera
EU chce zakázat vstup všem Rusům, kteří od začátku války sloužili v armádě
včera
Lukašenko odmítl poslat běloruské vojáky na Ukrajinu: Nebudeme potravou pro děla
včera
Tajnůstkářství, nedůvěra, testování loajality. Co se děje v Pentagonu pod vedením Hegsetha?
včera
Netanjahu v kleštích. Izraelci požadují masivní údery na Libanon, tím by naštval Trumpa
včera
Zelenskyj je přesvědčen, že NATO Ukrajinu potřebuje
včera
Izraelská armáda nařídila evakuaci pátého největšího města Libanonu
včera
Uživatelé v EU mají smůlu. Apple jim přepracovanou Siri s umělou inteligencí nedodá
včera
Trumpa na zápase NBA vypískali. Během utkání usnul
včera
Izrael bez obvinění už 500 dní vězní významného lékaře. Přemístil ho na samotku, kde si ani nelehne
včera
Na frontě se mu nedaří, ve světě čelí rostoucí izolaci. Zelenskyj popsal bezútěšnou pozici Ruska
včera
Trump: K podpisu mírové dohody s Íránem dojde do tří dnů
včera
Írán a Izrael oznámily zastavení vzájemných útoků
včera
Soud opět zasáhl proti Trumpovi. Zrušil poplatek 100 000 dolarů za žádost o víza
včera
Výhled počasí na měsíc. Teploty budou jiné, než bývá zvykem
8. června 2026 22:01
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
8. června 2026 21:08
Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně
8. června 2026 20:19
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
8. června 2026 19:36
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
Stát příští rok odvede do systému veřejného zdravotního pojištění za tzv. státní pojištěnce o 24 miliard korun více než letos. Skokové navýšení platby má zajistit novela zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, jejíž návrh odsouhlasila vláda Andreje Babiše (ANO) na pondělním zasedání. Části jednání byl přítomen i prezident republiky Petr Pavel.
Zdroj: Jan Hrabě