Španělsko o Velikonocích omezí cesty mezi regiony a shromáždění

Španělská ministryně zdravotnictví Carolina Dariasová se dnes dohodla s prakticky všemi španělskými regiony na protikoronavirových pravidlech, která budou platit od 26. března do 9. dubna, tedy i během Velikonoc. V celém Španělsku bude zavedený zákaz cestování mezi regiony a výrazně omezena bude velikost shromáždění na veřejnosti, uvedla agentura EFE.

Španělsko, ilustrační foto
doporučujeme

"Cíl, který všichni sdílíme, je zachräňovat životy, nikoliv týdny," uvedla ministryně Dariasová. Cílem opatření je omezit kontakty mezi lidmi ve svátečních dnech a tudíž také šíření nákazy. Španělsko, podobně jako jiné evropské země, zaznamenalo po vánočních svátcích nárůst počtu nově nakažených koronavirem.

Kromě uzavření hranic mezi autonomními oblastmi, bude na celém území Španělska platit zákaz nočního vycházení od 23 do šesti hodin. Shromáždění na veřejnosti budou omezena na šest lidí v případě vnějších prostor. Ve vnitřních prostorách to bude o dvě osoby méně. V soukromí by se měli scházet jen členové jedné domácnosti. Obecně ministerstvo zdravotnictví vyzvalo místní samosprávu, aby nedovolila akce s velkým počtem lidí, například velikonoční procesí.

Španělský systém vlády je výrazně decentralizovaný a každá autonomní oblast má v určování protiepidemických opatření rozsáhlé kompetence. Na to poukazuje i madridský region, který jako jediný odmítl opatření podpořit. Vadí mu uzavření regionálních hranic. "Kompetenci má v tomto případě předsedkyně autonomní oblasti, zavedeme opatření, jež považujeme za přínosná pro naši oblast," uvedl radní pro zdravotnictví Enrique Ruiz Escudero.

Podle ministryně Dariasové je cílem snížit počet nově nakažených za 14 dní na 100.000 obyvatel z aktuálních 139 na 50. Od začátku epidemie se nakazilo koronavirem ve Španělsku 3,16 milionu lidí a téměř 78.000 jich v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Slovensku v únoru znovu výrazně přibylo úmrtí

13.04.2021 10:47 Na Slovensku v únoru, kdy země čelila silné druhé vlně koronavirové nákazy, zemřelo o téměř tři…

V Německu za poslední den přibylo 10.810 nakažených koronavirem a 294 úmrtí

13.04.2021 08:36 V Německu za uplynulých 24 hodin přibylo 10.810 nových případů nákazy koronavirem a 294 dalších…

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 08:15 pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Počet obětí pandemie překročil tři milióny

13.04.2021 08:04 S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama