Španělsko schválilo nouzový stav a zákaz nočního vycházení

Španělská vláda dnes na mimořádné schůzi schválila kvůli dalšímu nárůstu počtu případů nákazy novým koronavirem na dva týdny nouzový stav, platit začíná ode dneška. Schválila i zákaz nočního vycházení pro celou zemi s výjimkou Kanárských ostrovů a omezení shromažďování maximálně na šest osob, výjimku mají členové jedné domácnosti.

Španělsko, Madrid
doporučujeme

Autonomní regiony mohou také omezit cestování do svého regionu a opačným směrem, řekl premiér Pedro Sánchez. Uvedl také, že na rozdíl od jara, kdy se nouzový stav prodlužoval vždy o dva týdny, bude nyní poslance žádat o jeho prodloužení o půl roku.

"Situace je výjimečná a nouzový stav je jediný účinný nástroj, jak bojovat s tímto virem," řekl Sánchez. Dodal, že o nouzový stav ho požádala většina autonomních regionů. Uvedl také, že zákaz nočního vycházení se týká všech regionů s výjimkou Kanárských ostrovů, kde je lepší epidemická situace. Sánchez také oznámil omezení shromažďování lidí na veřejnosti na šest osob, výjimku mají členové jedné domácnosti. Toto opatření už ale v některých regionech zavedly jejich vlády.

"Autonomní regiony mohou vyhlásit omezení pohybu v celém regionu či jeho části, tedy mohou omezit cesty na své území a z něj," vysvětlil Sánchez. Média předtím psala, že cestování mezi regiony omezí vláda.

Španělská vláda schválila nouzový stav na naléhání většiny autonomních regionů, které chtěly vyhlásit zákazy nočního vycházení, ale obávaly se, že takové opatření nepotvrdí soudy. Některé regiony, a sice Kastilie-León a Valencie, už zákaz nočního vycházení vyhlásily tento víkend.

Vláda dnes vyhlásila zákaz nočního vycházení od jedenácti večer do šesti ráno s tím, že vedení regionů si mohou čas o hodinu posunout.

Deník El País připomněl, že nynější nouzový stav je odlišný od toho, který ve Španělsku platil od poloviny března do června. Ten zahrnoval dočasně také omezení zbytné ekonomické činnosti, zavření většiny obchodů, restaurací, kin či sportovišť. Paralyzování ekonomiky se chce vláda tentokrát vyhnout.

Odlišné od jara je i to, že tehdy španělská vláda postupně žádala poslance o prodloužení nouzového stavu vždy o dva týdny. Teď Sánchez řekl, že bude žádat prodloužení rovnou o půl roku, tedy do 9. května. Podle místních médií má vláda v parlamentu pro schválení prodloužení dostatečnou podporu.

Ve Španělsku, které má zhruba 47 milionů obyvatel, se dosud potvrdilo asi 1,05 milionu případů nákazy novým koronavirem, z toho nejméně 34.752 lidí v souvislosti s nákazou zemřelo. Údaje jsou k pátečnímu večeru, o víkendu ministerstvo zdravotnictví nová čísla nezveřejňuje. V sobotu ale několik autonomních regionů hlásilo nové rekordní denní nárůsty.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii pochovali bývalého prezidenta Giscarda d'Estaing, přišlo 30 lidí

05.12.2020 16:07 Ve francouzském městě Authon byl dnes pochován v úzkém rodinném kruhu bývalý francouzský prezident…

Ochránci práv kritizují návštěvu egyptského prezidenta ve Francii

05.12.2020 13:05 Francouzské organizace na ochranu lidských práv vyzvaly francouzského prezidenta Emmanuela Macrona,…

Německo eviduje 23.318 nově nakažených koronavirem a téměř 500 úmrtí

05.12.2020 09:47 V Německu přibylo za uplynulých 24 hodin 23.318 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 483…

Evropou obchází strašidlo dluhové krize, varuje analytik před dopady…

05.12.2020 00:01 NÁZOR - Evropskou ekonomiku obchází strašidlo, konstatuje Desmond Lachman v komentáři pro server…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama