Španělsko zaznamenalo výrazný nárůst počtu případů nákazy novým koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo dalších 32.600 případů za poslední tři dny, minulé pondělí to byla zhruba třetina. Výskyt nákazy je silný hlavně mezi mladšími lidmi, informovala agentura AFP.
Některé španělské regiony zvažují zpřísnění hygienických a pandemických opatření, například omezení nočního života.
"Průměrný věk nakažených se pohybuje kolem 30 až 35 let, a to nezávisle na variantě (koronaviru)," uvedl hlavní vládní epidemiolog Fernando Simón. Od pátku se počet nových případů nákazy za posledních 14 dní na 100.000 obyvatel zvýšil o třetinu na 204. Mezi lidmi ve věku 20 až 29 let ale činí zhruba 640.
Důvodů většího výskytu nákazy mezi mladšími lidmi je více. Proočkovanost této části společnosti je nižší než u seniorů, protože španělské úřady striktně dodržovaly dělení podle věku při podávání vakcíny proti covidu-19. Podle Simóna ale v posledních týdnech polevilo dodržování základních hygienických pravidel, například nošení roušek, a to hlavně na akcích, kterých se účastní převážně mladí lidé. Podle něj tyto akce přispěly k šíření infekce. V posledních dvou týdnech španělské úřady odhalily vysoký počet nakažených mezi studenty, kteří se účastnili oslav konce školního roku na Mallorce.
Na rozdíl od Británie či Portugalska ve Španělsku není dominantní variantou koronaviru mutace delta. Růst počtu nakažených se také neprojevil na počtu hospitalizovaných a vážných případů. V pondělí bylo oznámeno 23 nových úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 za poslední tři dny. Ve srovnání s předchozími dny se číslo příliš nezměnilo.
Kvůli zhoršující se epidemické situaci Andalusie a Katalánsko zvažují obnovení některých opatření. Na konci června byla například zrušena povinnost nosit venku roušky. Autonomní oblast Navarra už rozhodla, že zkrátí otevírací dobu restaurací a barů, jež budou smět fungovat do 01:00.
Od začátku epidemie bylo ve Španělsku potvrzeno 3,9 milionu případů koronaviru. V souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo zhruba 81.000 lidí.
Související
Sánchez pod palbou kritiky: Španělsko se vyhýbá obranným závazkům NATO i podpoře Ukrajiny
Trump navrhl vyloučení Španělska z NATO
Španělsko , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 57 minutami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 2 hodinami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 3 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 4 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 5 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
včera
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
včera
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
Američané i o Vánocích pokračují v diplomatických jednáních o míru na Ukrajině. Potvrzují to slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který ve čtvrtek mluvil s americkým speciálním vyslancem Stevem Witkoffem. Zelenskyj oznámil, že by se měl brzy opět setkat s Donaldem Trumpem.
Zdroj: Lucie Podzimková