Téměř polovina nakažených v Anglii nenastoupí do izolace

Téměř polovina lidí v Anglii, kterým vyšel pozitivní test na covid-19, se s nemocí dobrovolně neizoluje ve své domácnosti, protože to již nenařizuje zákon. Podle deníku The Times to vyplývá z oficiálních dat. Ústřední vláda v Londýně, která určuje protiepidemická pravidla pouze pro Anglii, zrušila povinnou karanténu pro nakažené 24. února. Místo toho vydala doporučení, aby lidé s příznaky nebo s potvrzenou infekcí zůstali pět dní doma.

Britský statistický úřad (ONS) dnes zveřejnil údaje, ze kterých vyplývá, že tato změna pravidel vedla k dramatickému poklesů infikovaných, kteří se vyhýbají kontaktu s ostatními lidmi.

Pouze 53 procent lidí, kteří byli v období od 17. do 26. března pozitivně testováni, uvedlo, že se plně řídili doporučeními pro vlastní izolaci. To je méně než 80 procent v únoru, kdy byla karanténa nařízená a za její porušení hrozila pokuta ve výši až 4000 liber (přes 117.000 korun).

Odborníci se domnívají, že uvolnění pravidel izolace přispělo k tomu, že počet infekcí dosáhl minulý měsíc rekordních hodnot, což vyvolalo silný tlak na nemocnice. Odhadovali, že v posledním březnovém týdnu mělo covid-19 téměř pět milionů lidí, což je nejvyšší počet od začátku pandemie.

Podle expertů se zdá, že nárůst počtu nakažených již dosáhl vrcholu a počet infekcí i hospitalizací klesá. V současné době je v britských nemocnicích 18.490 pacientů s covidem-19, což je méně než před čtrnácti dny, kdy jich bylo 20.509.

Vláda aktualizovala pokyny ke karanténě 1. dubna, kdy zrušila bezplatné testy pro širokou veřejnost. Testy zdarma zůstaly pouze pro zaměstnance anglické zdravotní služby NHS a rizikové pacienty. Podle nynějších doporučení by lidé s příznaky covidu-19 nebo ti, kterým vyšel pozitivní test, měli zůstat doma a vyhýbat se kontaktu s jinými lidmi, dokud se nebudou cítit lépe, minimálně však pět dní. Na test již chodit nemusí.

Poslední průzkum ONS byl proveden před zrušením bezplatných testů. Vyplynulo z něj, že ochota dodržovat doporučení ohledně izolace v domácnosti je nejnižší mezi mladými dospělými. Přibližně 48 procent osob ve věku 18 až 34 let zůstalo doma alespoň pět dní, zatímco u osob starších 55 let to bylo 56 procent. Nejčastějšími důvody pro opuštění domova byl odpočinek venku a cvičení.

Průzkum také odhalil, že pouze 55 procent lidí, kteří opustili svůj domov, když měli příznaky covidu-19, si pokaždé nasadilo roušku, což je méně než 66 procent v únoru.

Ústřední vláda v Londýně určuje opatření proti šíření covidu-19 pouze pro Anglii. Ve Skotsku, Walesu a Irsku určují vlastní, a mnohdy přísnější, nařízení proti šíření koronavirové infekce regionální vlády.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

včera

včera

Bytovým domem v Petrohradě otřásl výbuch. Zřejmě šlo o útok Ukrajinců

V obytném domě v ruském městě Petrohrad došlo v sobotu ráno k výbuchu. Jak informovala místní média, budovu před tím pravděpodobně zasáhl dron. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy