Berlínská kriminální policie podcenila nebezpečnost odmítnutého tuniského žadatele o azyl Anise Amriho, který v prosinci 2016 při teroristickém útoku v německé metropoli zabil 12 lidí včetně jedné Češky. V parlamentním vyšetřovacím výboru, který okolnosti činu objasňuje, to dnes prohlásila tehdejší šéfka oddělení státní ochrany při berlínském zemském kriminálním úřadu Jutta Porzuceková.
Agentura DPA k tomu poznamenala, že kriminalisté z německé spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko berlínské kolegy upozorňovali na to, že Amri je mimořádně nebezpečný člověk, který by mohl spáchat teroristický čin. Berlín tehdy ale na Tunisana nahlížel jako na běžného kriminálníka.
Porzuceková, která před výbor předstoupila jako svědkyně, uznala, že z dnešního pohledu je jasné, že její úřad postupoval špatně. Dodala, že k chybnému postoji úřad dospěl na základě tehdejších znalostí. Amri byl podle ní tehdy jednou z mnoha osob, které úřady v Berlíně hodnotily jako možné bezpečnostní riziko. "Měli jsme jiné osoby, které se nám tehdy jevily jako více nebezpečné," uvedla.
Na dotaz, aby některé jmenovala, Porzuceková odpověděla, že si již nevzpomíná. K počtu osob hodnocených jako nebezpečné uvedla, že jich bylo v řádu desítek.
K Amrimu Porzuceková řekla, že se jeho jméno dozvěděla až po teroristickém útoku. Nevyloučila, že se o něm v minulosti s kolegy bavila, jméno si ale nezapamatovala.
Porzuceková vyšetřovacímu výboru dále řekla, že o jednotlivých případech byla informována jen do takové míry, nakolik to bylo nutné. Podrobnostem se totiž věnovali kolegové a podřízení, jejichž práci označila za samostatnou, velmi kompetentní a zodpovědnou.
Amri spáchal teroristický útok 19. prosince 2016, kdy vjel ukradeným kamionem do davu lidí na vánočním trhu v Berlíně. Při útoku, k němuž se později přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), zemřelo 12 lidí včetně jedné Češky. O čtyři dny později byl Amri zabit při přestřelce s policií v Itálii.
Související
Zemřel policista, který pomohl dopadnout teroristu Amriho. Při útoku zemřela i Češka
Německá policie zasáhla proti extremistické muslimské skupině
Anis Amri (terorista z Berlína) , teroristický útok na vánočních trzích v Berlíně (19.12.2016) , Policie Německo
Aktuálně se děje
včera
Británii halí atmosféra nejistoty. Starmer každý den bojuje o přežití
včera
EU se postavila proti zákazu potlačení identity LGBTQ+
včera
Otřes v Británii: Ministr zdravotnictví chystá rezignaci, chce vyměnit Starmera ve vedení strany
včera
Už to není politický nováček. Trump a Ťin-pching se setkávají za jiných okolností, na stole je řada citlivých témat
včera
Slovensko uzavřelo všechny hraniční přechody s Ukrajinou
včera
Trump přistál v Číně. Uvítali ho červeným kobercem, Zelenskyj mu poslal vzkaz
včera
Na další výletní lodi se šíří norovirus. V karanténě je 1700 pasažérů
včera
Trump se ostře pustil do Obamy. Sdílel lži, konspirační teorie a falešné citáty
včera
Česko kvůli hantaviru žádná speciální opatření nechystá
včera
Může vás postihnout kletba, vzkázal zlodějům lebky svaté Zdislavy pražský arcibiskup
včera
Polsko jako hlavní terč hybridní války. Počet cizích špionů v zemi raketově roste
včera
Trump odletěl na ostře sledovanou návštěvu Číny
včera
Pentagon zveřejnil, na kolik už USA vyšla válka v Íránu
včera
Trump prohlásil, že se blíží konec války na Ukrajině
včera
Muž v černém ukradl lebku svaté Zdislavy. Policie se obrátila na veřejnost
včera
Počasí do konce týdne: Celý víkend proprší
12. května 2026 21:28
Francie požaduje okamžitou celoevropskou reakci na šíření hantaviru
12. května 2026 20:17
Evropští ministři budou řešit, co s odmítnutými žadateli o azyl
12. května 2026 19:01
Sobotní exces v Edenu bude mít dohru. Šťastný chce zakázat zahalování obličeje na sportovních akcích
12. května 2026 17:51
Nové detaily o útoku Hamásu na Izrael: Ozbrojenci používali extrémní formu znásilňování a mučení
Nová rozsáhlá zpráva o událostech ze 7. října 2023 přináší dosud nejucelenější důkazy o tom, že ozbrojenci z hnutí Hamás a jejich spojenci používali znásilňování a intimní násilí jako promyšlenou strategii. Dokument, který jako první získala stanice CNN, dochází k závěru, že mučení obětí mělo za cíl maximalizovat bolest a utrpení izraelského obyvatelstva. Podle autorky zprávy a expertky na lidská práva Cochav Elkayam-Levyové nešlo o náhodné incidenty, ale o systémovou součást útoku.
Zdroj: Libor Novák