Trest pro katalánského premiéra: Quim Torra nesmí rok a půl vykonávat volené funkce

Katalánský nejvyšší soud dnes zakázal na rok a půl vykonávat veřejně volené funkce předsedovi vlády španělského autonomního regionu Katalánsko Quimu Torrovi. Potrestal ho za to, že letos na jaře před španělskými parlamentními volbami neuposlechl výzvu španělské volební komise, aby z budov regionální vlády v Barceloně odstranil symboly podporující katalánské politiky uvězněné kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti z roku 2017.

Proti verdiktu se může Torra odvolat ke španělskému nejvyššímu soudu, jehož rozsudek může přijít až za několik měsíců, uvedla místní média.

Pokud soud verdikt potvrdí, nebude smět Torra zůstat předsedou katalánské vlády. V úřadu by jej zřejmě nahradil vicepremiér Pere Aragones.

Torra podle dnešního verdiktu nesmí kandidovat v místních, regionálních, celonárodních ani evropských volbách, uvedl deník El País. Kromě zákazu výkonu veřejné funkce mu soud dnes uložil i pokutu 100 eur (asi 2500 Kč) denně po dobu 10 měsíců, zaplatit musí též soudní výlohy.

Španělská ústřední volební komise letos v březnu dvakrát vyzvala Torru, aby před parlamentními volbami stáhl z budov regionální vlády žluté stužky a transparent s nápisem Svobodu pro politické vězně. Komise to zdůvodnila tím, že veřejné úřady musí před volbami respektovat politickou neutralitu.

Torra během procesu před soudem přiznal vinu s tím, že pouze "hájil lidská práva a svobody", když vyzýval k propuštění katalánských politiků, které označují separatisté za politické vězně. "Pokud za obranu práv a svobod mám být odsouzen, pak verdikt přivítám," uvedl během procesu.

Proces začal 18. listopadu a verdikt přišel právě v den, kdy Soudní dvůr Evropské unie dal za pravdu dalšímu ze separatistických vůdců, Oriolu Junquerasovi, ve sporu se španělskými úřady. Ty mu zabránily stát se europoslancem, jímž byl zvolen letos na jaře. Podle soudu EU měl už od zvolení imunitu a španělský soud měl požádat Evropský parlament, aby mu ji odebral, pokud ho chtěl dál držet ve vazbě.

Junqueras, který byl letos v říjnu spolu s dalšími katalánskými politiky odsouzen za vzpouru a dostal 13 let vězení, je za mřížemi od listopadu 2017 kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti. To uspořádala bývalá regionální vláda Carlese Puigdemonta, v níž byl Junqueras místopředsedou.

Deník La Vanguardia dnes v této souvislosti připomněl, že oba verdikty přichází v době, kdy se po opakovaných parlamentních volbách snaží šéf španělských socialistů Pedro Sánchez získat podporu pro důvěru pro sestavení vlády. O ní jedná jeho strana i s Junquerasovou separatistickou stranou, která má poslance i ve španělském parlamentu.

Související

Quim Torra (Katalánsko)

Katalánsko po sesazení premiéra čekají nové volby

Španělský autonomní region Katalánsko se po soudním odvolání předsedy vlády Quima Torry chystá na nové volby. Konat by se mohly 14. února, informovala s odvoláním na dnešní prohlášení předsedy katalánského parlamentu Rogera Torrenta agentura AP.
Quim Torra (Katalánsko)

Katalánská krize: Sesazený premiér Torra se obrátil na ústavní soud, patrně neuspěje

Sesazený šéf katalánské vlády Quim Torra se kvůli pondělnímu verdiktu nejvyššího soudu, který potvrdil jeho jedenapůlletý zákaz výkonu veřejných funkcí, obrátil na ústavní soud. S odkazem na stanici RTVE o tom dnes informovala agentura DPA. Torrovi právníci argumentují, že nemožnost vykonávat po zvolení dál úřad může jejich klientovi způsobit vážnou a nenapravitelnou újmu.

Více souvisejících

Quim Torra (Katalánsko) Katalánsko Španělsko

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kamala Harrisová

Kamala Harrisová chce být prezidentkou USA a porazit Trumpa

Americký prezident Joe Biden se v neděli vzdal své snahy o znovuzvolení pod rostoucím tlakem svých demokratických kolegů a podpořil viceprezidentku Kamalu Harrisovou jako kandidátku strany, která se v listopadových volbách utká s republikánem Donaldem Trumpem. Ta je připravena výzvu přijmout a porazit kandidáta republikánů.

včera

včera

Trump: Biden je křivák, který nebyl nikdy vhodný pro kandidaturu. Harrisovou bude snazší porazit

Republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump v neděli prohlásil, že by bylo snazší porazit viceprezidentku Kamalu Harrisovou než současného prezidenta Joea Bidena.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy