UNESCO: Učitelé by měli dostat vakcínu mezi prvními

Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) dnes vyzvala vlády světa, aby zařadily učitele a pedagogický personál mezi skupiny obyvatelstva, jež budou očkovány proti koronaviru jako první. Podle organizace pedagogové vykonávají zaměstnání, které je klíčové pro žáky i celou společnost, uvádí agentura AFP. Organizace také varuje před sociálními a ekonomickými dopady uzavírek škol.

"Školy jsou nenahraditelné a je nezbytné, aby byla obnovena jejich aktivita a ta trvala co nejdelší dobu," uvedla generální ředitelka UNESCO Audrey Azoulayová. Kvůli tomu generální ředitelka vyzvala vlády, aby zařadily učitelé a další personál působící ve školách do "skupiny s prioritou" v očkování.

Podle UNESCO se epidemie koronaviru dotkla zhruba 100 milionů pedagogů a osob zaměstnaných ve školství. "Učitelé a personál ve školách zůstali v první linii a proměnili způsob vyučování," uvedl generální tajemník mezinárodní federace školských odborů David Edwards. Mezi hlavními změnami, které epidemie koronaviru podnítila, bylo například zavedení vyučování na dálku.

Podle statistiky UNESCO se epidemie od svého začátku dotkla zhruba jedné miliardy žáků ve 130 zemí světa. Podle organizace jsou školy zavřené ve 27 zemích, což se týká zhruba 300 milionů žáků a studentů. Podle UNESCO uzavírka škol negativně dopadá především na žáky ze zranitelnějších vrstev společnosti. Kompletní uzavírka škol se týká i některých evropských zemí, například Británie, Španělska, Itálie, Slovenska, Maďarska či Ukrajiny.

Související

Více souvisejících

UNESCO učitelé Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 48 minutami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

"Netanjahu ztratil schopnost zastrašit nepřítele." Opozice chce s pomocí vlády sesadit izraelského lídra

Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho Eizenkota, aby pomohli sesadit vládu premiéra Benjamina Netanjahua.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy