V Bruselu po smrti černocha vypukly násilnosti a demonstrace, přes 100 zatčených

Belgická policie dnes přislíbila důkladné vyšetření smrti černocha, kvůli níž ve středu v Bruselu demonstrovalo na 500 lidí proti údajnému policejnímu násilí proti menšinám. Třiadvacetiletý mladík podle pitvy zemřel na srdeční infarkt, advokát jeho rodiny však dnes médiím sdělil, že měl po policejním zásahu na těle modřiny. Policie po násilném protestu, při němž bylo zraněno pět lidí, zadržela více než stovku osob. Jeden vážně zraněný policista je stále v péči lékařů.

Dlouho nevídané násilnosti zažila ve středu večer bruselská čtvrť Schaerbeek severovýchodně od centra belgické metropole. Poté, co se většina protestujících poklidně rozešla, začala skupina maskovaných mladíků útočit na policejní auta a pronikla až na místní policejní stanici, kde vzplál oheň.

The "vibrant" community of Brussels is quite lively tonight.Reap as you sow. pic.twitter.com/3QFcSyDEyg

— Old Holborn® (@Holbornlolz) January 13, 2021

Útočníci ničili i policejní auta či výlohu místní lékárny. Drobě poškozeno bylo podle médií i auto z kolony s králem Philippem, která shodou okolností projížděla dějištěm nepokojů.

#BelgiumAngry protesters set fire to a police station & clashed with cops in #Brussels after a protest demanding justice for Ibrahima Barrie, a 23-yr-old black man who was killed in police custody on Saturday.Reports said his family was informed of his death only 6 hours later. pic.twitter.com/eV5yiZv1Xd

— th1an1 (@th1an1) January 13, 2021

"Pokračuje vyšetřování... Viníci budou potrestáni," komentoval na twitteru násilnosti belgický ministr spravedlnosti Vincent Van Quickenborne.

Update rellen Brussel. 3 verdachten brandstichting politiekantoor geïdentificeerd en aangehouden dankzij intensief onderzoek parket/politie. Daarnaast zetten federale en Brusselse politie samen met justitie onderzoeksteam op om andere daders op te sporen en te vervolgen.

— ᴠɪɴᴄᴇɴᴛ ᴠᴀɴ Qᴜɪᴄᴋᴇɴʙᴏʀɴᴇ (@VincentVQ) January 14, 2021

Nevraživost vůči místní policii vzbudila v demonstrantech smrt Ibrahimy Barrieho, který zemřel po zadržení minulou sobotu. Belgická média s odkazem na svědky píší, že mladík natáčel na telefon policisty, kteří u bruselského Severního nádraží kontrolovali, zda shromážděná skupina lidí neporušuje omezení zavedená kvůli covidu-19. Když chtěla policie prověřit i Barrieho, dal se na útěk, při němž jej policisté dopadli. Na policejní stanici pak krátce nato ztratil vědomí. Policisté se jej snažili oživit, avšak podle listu SudInfo jim nefungoval defibrilátor. Podle výsledků pitvy zveřejněných dnes jeho advokátem zemřel na infarkt. V jeho těle se nenašly stopy po návykových látkách.

"Rodina viděla na patologii na jeho těle modřiny," řekl médiím advokát Alexis Deswaef. V narážce na údajně nerovný policejní přístup k lidem různé barvy pleti podotkl, že kdyby Barrie nebyl černoch, mohl stále žít.

Šéfkomisař belgické policie dnes přislíbil, že okolnosti jeho smrti budou důkladně prošetřeny. "Dá se pochopit, že to v lidech vzbudilo emoce a že se chtějí vyjádřit, ale násilnosti jsou nepřípustné. Spravedlnosti bude učiněno za dost," řekl dnes televizi RTBF komisař Marc De Mesmaeker.

Belgická policie čelila kritice za údajně násilný postup také po smrti Slováka Jozefa Chovance, který zemřel před téměř třemi lety po policejním zákroku na letišti v Charleroi. Podle videozáznamu, který byl zveřejněn loni v srpnu, policisté na Chovancovi více než čtvrt hodiny klečeli. Na záběrech je vidět také to, jak jedna z policistek hajluje a její kolegové se tomu smějí. Podle belgické prokuratury však dosavadní vyšetřování neprokázalo, že by policisté způsobili Chovancovi smrtelná zranění.

Související

Petr Pavel

Prezident Petr Pavel za dva týdny navštíví Brusel

Prezident Petr Pavel za dva týdny navštíví Brusel. Během návštěvy hlavního belgického města i sídla evropských institucí se sejde s představiteli Evropské unie i NATO. ČTK to dnes sdělila Eva Hromádková z prezidentova mediálního týmu.

Více souvisejících

Brusel Policie Belgie Belgie demonstrace v Belgii černoši

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Policie SR, ilustrační fotografie

Policie na Slovensku zmařila plánovaný teroristický útok na festival Pride

Slovenská Národní kriminální agentura (NAKA) odhalila skupinu, jejíž členové komunikovali o plánování teroristického útoku na účastníky sobotního festivalu Duhový Pride v Bratislavě z komunity LGBTI+. Skupina podle policie šířila na internetu nenávistné projevy a výzvy k podněcování násilí. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Josef Šlerka

Rating NFNŽ kritizuje stále více tuzemských médií

MediaRating z dílny analytika Josefa Šlerky spadající pod Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je v posledních dnech terčem sílící kritiky. Médií, která jej kritizují za jeho nesprávnost a nízkou kvalitu, přibývá, a vyhraňují se proti němu i největší čeští vydavatelé.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ursula von der Layenová na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Předsedkyní Evropské komise byla opět zvolena von der Leyenová

Evropský parlament ve čtvrtek tajnou volbou rozhodl, že Ursula von der Leyenová zůstane předsedkyní Evropské komise i na další funkční období. Ze 707 hlasujících europoslanců získala 401 hlasů, 284 bylo proti a 15 se zdrželo hlasování. Ke zvolení jí stačilo 360 hlasů, uvedl server Politico.

před 8 hodinami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta krátce před startem ligy představila dvě posily. Přicházejí Dán a Španěl

Nadcházející ročník české nejvyšší fotbalové soutěže, která ponese nově název Chance ligy, začne v pátek večer soubojem mistrovské Sparty s Pardubicemi a bude v lecčems výjimečný. Především pak v tom, že ten, kdo ligu vyhraje, bude hrát v další sezóně automaticky v Lize mistrů. Proto bude fanoušky jistě čekat ještě zajímavější boj o nejvyšší příčku, neboť vlčáků prahnoucích po milionářské soutěži je více. Mezi nimi nechybí Sparta, která hrála LM naposledy v roce 2005. Proto posiluje kádr a na Letnou vábí hráče ze zahraničí. Od nové sezóny budou v jejím dresu k vidění dánský stoper Mathias Ross a další obránce, tentokrát Španěl Imanol García z Bilbaa.

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko nevylučuje použití jaderných zbraní

Rusko nevylučuje nasazení svých raket vybavených jadernými hlavicemi v reakci na plán umístit americké střely dlouhého doletu v Německu. Ve čtvrtek to podle TASS uvedl náměstek tamního ministra zahraničí Sergej Riabkov.

před 10 hodinami

Datart, ilustrační fotografie

Oblíbený řetězec v Česku končí, přebírá ho Datart. Začíná velký výprodej

Zlínská skupina HP Tronic (DATART) a NAY (Electro World) zahajují po schválení fúze soutěžními úřady v České republice a na Slovensku realizaci plánované integrace. V České republice budou prodejny sjednoceny pod značku DATART, na Slovensku pod značku NAY. Podle tiskové zprávy poskytnuté redakci serveru EuroZprávy.cz probíhá aktuálně komunikace změn směrem k zákazníkům.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Vedení si letos odměny nevyplatilo, vánoční ale byly štědré. Co se děje v ÚSTR?

Po kritickém komentáři Matěje Bílého poskytly EuroZprávy.cz začátkem června vedení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) prostor pro vyjádření, což vyvolalo vlnu negativních reakcí. Někteří bývalí zaměstnanci a odborníci postupně anonymně sdíleli své obavy ohledně současného vedení ÚSTR. Na světlo světa vycházejí dříve nezveřejněné informace a také sporné údaje o vyplácení odměn vedení. Ekonomické otázky a údajné nehospodárné jednání dokonce měly vést k destabilizaci sekce ekonomiky. Rovněž se podařilo vyvrátit některé osobní útoky a nepravdivá tvrzení vůči Bílému.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy