V Polsku přibylo za posledních 24 hodin 35.251 nových případů koronavirové infekce. Jde o nejvyšší denní bilanci od začátku pandemie, informovala dnes agentura PAP. V systému registrace k očkování proti covidu-19 vypukl zmatek, když se v noci do něho mohli bez předchozího oznámení ze strany úřadů zapisovat lidé ve věku od 40 do 59 let. Podle vládního pověřence pro očkování a šéfa premiérovy kanceláře Michala Dworczyka šlo o technickou chybu.
Ministerstvo zdravotnictví také ohlásilo 621 dalších úmrtí spojených s covidem-19, což zůstalo jen nepatrně pod středečním maximem 653 případů. Polské zdravotnictví během nynější třetí vlny pandemie čelí extrémní zátěži. Počet hospitalizovaných s covidem-19 dosahuje bezmála 31.800, což je o pět stovek více než v předchozím dni. Více než 3100 lidí, což je rekordní počet, je napojeno na plicní ventilaci.
V zemi s přibližně 38 miliony obyvatel se od začátku pandemie nakazilo bezmála 2,36 milionu lidí, z nichž více než 53.600 nákaze podlehlo. Nejvíce nakažených, skoro 6000, znovu přibylo ve Slezském vojvodství. Ministr zdravotnictví Adam Niedzielski ve středu za hlavní "zdroj" nárůstu případů koronaviru v tomto regionu označil "hraniční styk" s Českou republikou. Zejména v období Velikonoc proto Polsko posílí kontroly na hranicích s Českem.
Přes šest milionů obyvatel Polska dosud obdrželo alespoň jednu dávku covidové vakcíny, z nich více než dva miliony už dostaly i dávku druhou.
Na imunizaci se v noci na dnešek nečekaně podařilo zaregistrovat těm lidem mezi 40 a 59 lety, kteří o to už dříve projevili zájem. Dnes se Dworczyk již několikrát omluvil a řekl, že ty, kdo mají termín už na duben, kontaktuje pracovník infolinky a přeobjedná je na polovinu května. Podle portálu gazeta.pl jde o asi 60.000 lidí. Dopoledne byl systém rezervací zablokovaný a lékařům nešlo vystavovat elektronické recepty a žádanky.
"Ten pocit, že si myslíš, že jde o apríl, ale je to prostě jen další den vlády PiS," komentoval na twitteru přešlap vlády národně-konzervativního Práva a spravedlnosti (PiS) Robert Biedroń, politik opoziční Levice.
Vzhledem k nepříznivé epidemické situaci Andrzej Horban, hlavní poradce premiéra Mateusze Morawieckého pro boj s covidem-19, doporučuje vyhlásit alespoň v těch nejzasaženějších regionech omezení pohybu lidí a zákaz nočního vycházení. Byl by také pro další omezení počtu věřících v kostele, což je v Polsku, kde má silný vliv katolická církev, citlivá otázka. V kostele nyní může být jeden člověk na prostoru 20 metrů čtverečních, věřící mezi sebou musí dodržovat rozestupy 1,5 metru. Horban by si přál, aby v kostele mohlo být jen pět lidí najednou. Šéf premiérovy kanceláře Dworczyk řekl, že neví o tom, že by se současná protiepidemická opatření měla nějak měnit.
Související
Polsko jako hlavní terč hybridní války. Počet cizích špionů v zemi raketově roste
Polský exministr Ziobro uniká spravedlnosti. Z Maďarska zmizel do USA
Polsko , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Arménci dali Rusku košem. Ve volbách jasně vyhrává strana premiéra Pašinjana, ukazují odhady i první výsledky
včera
OBRAZEM: Velkou cenu Monaka ovládl italský mladík Kimi Antonelli, stal se nejmladším vítězem závodu
včera
Ostře sledované volby v Arménii skončily. Voliči rozhodli o směřování své země
včera
Nikdy jsem neslíbil, že nebudou nové války, brání se Trump. Před volbami ale říkal něco jiného
včera
Odchod z EU stojí Británii miliardy liber. Lidé brexitu hořce litují
včera
Trump neplánuje stáhnout 50 tisíc vojáků z Blízkého východu. Válku v Íránu srovnal s Vietnamem
včera
Ruský bezpilotní letoun vážně poškodil jednu z budov Černobylu
včera
Příběh, který plnil přední stránky světových médií, skončil tragicky. Amerického studenta našli v Japonsku mrtvého
včera
Rusko je ochotno opět jednat s USA. Míč je ale na straně Američanů, tvrdí
včera
Válka se začíná vracet zpět do Ruska. V tamní společnosti začíná bublat nespokojenost
včera
Rusko, nebo Západ? Arménie v klíčových volbách rozhoduje o své budoucnosti
včera
Americká armáda sestřelila v Hormuzském průlivu íránské útočné drony
včera
Počasí příští týden tropické teploty nepřinese, hrozí ale bouřky
6. června 2026 21:04
USA nepustily do země klíčové členy íránské fotbalové reprezentace. Teherán vyzval FIFA, aby zasáhla
6. června 2026 19:44
Pentagon hluboce znepokojují špionážní aktivity Izraele v USA
6. června 2026 18:20
Americký lékař nakažený ebolou byl propuštěn z nemocnice
6. června 2026 17:01
Francie v slzách. Zemřela Bernadette Chiracová
6. června 2026 15:50
Trump: Írán na dohodu o ukončení války nepřistoupil, ale nebude mít jinou možnost
6. června 2026 14:31
Den D pro Kosovo se blíží. Voliči v neděli určí směřování země, exprezidentka důrazně varuje
6. června 2026 13:19
Oficiální statistiky eboly klesají. Pozitivní to ale není
Oficiální statistiky ohledně epidemie eboly v Demokratické republice Kongo zaznamenaly výrazný pokles, což na první pohled vypadá jako nadějná zpráva, avšak situace je mnohem komplikovanější. Zatímco ještě nedávno úřady hovořily o více než tisíci podezřelých případů a téměř 250 úmrtích, aktuálně Kongo hlásí přibližně 380 potvrzených nakažených a 60 zemřelých, ke kterým se přidává dalších 15 potvrzených případů a jedna oběť v sousední Ugandě.
Zdroj: Libor Novák