V Polsku třetí den po sobě stoupl denní rekord nově nakažených

V Polsku třetí den po sobě stoupl dosud nejvyšší denní přírůstek lidí, kteří se nakazili koronavirem SARS-CoV-2. Za posledních 24 hodin jich přibylo 35.143, oznámilo dnes ministerstvo zdravotnictví.

Rekordní je znovu i počet pacientů, kteří se aktuálně léčí z nemoci covid-19 v nemocnicích.

Prudké tempo šíření koronavirové infekce v Polsku se v posledních dnech stále zvyšuje. Nejvyšší denní počet, 29.978 nově potvrzených případů nákazy od začátku pandemie, země zaznamenala v úterý. Hned následující den ale přibylo infikovaných 34.151. Celkem se v zemi s 38 miliony obyvatel doposud nakazilo téměř 2,2 milionu lidí.

Vysoké jsou nadále i údaje o počtu úmrtí pacientů s nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje. Ve čtvrtek jich přibylo 443 a úřady celkem těchto úmrtí už registrují 51.023.

Čím dál svízelnější je situace v nemocnicích. Během čtvrtka v nich bylo 27.779 pacientů s nemocí covid-19. Jde o dosud nejvyšší údaj od začátku pandemie, který je přitom o 661 hospitalizovaných vyšší než do té doby rekordní počet zaznamenaný ve středu. V současné době musí být kvůli vážnému stavu připojeno na ventilátory 2730 nemocných.

Vláda kvůli zhoršující se epidemické situaci už minulý týden rozhodla o zpřísnění karanténních opatření - zavřela se divadla, kina, nákupní centra i hotely. Další omezení začnou platit v sobotu. Zatím na dva týdny se uzavřou velké prodejny nábytku a stavebnin. To samé bude platit pro kadeřnické salony a kosmetická studia.

Zavřené budou rovněž školky a jesle. Výjimku bude mít jen péče o děti rodičů, kteří pracují ve zdravotnictví nebo u policie.

Restrikce se týkají i bohoslužeb. Povolena bude přítomnost pouze takového počtu věřících, aby na jednu osobu připadal prostor nejméně 20 metrů čtverečních. Stejné omezení bude platit i pro obchody s prodejní plochou nad 100 metrů čtverečních.

Související

Joe Biden

Biden bude v Bílém domě hostit polskou delegaci, přijede Duda i Tusk

Polská delegace zavítá v úterý 12. března do Bílého domu, americký prezident Joe Biden se setká se svým protějškem Andrzejem Dudou a premiérem Donaldem Tuskem. Řešit se bude podpora Ukrajiny, která už téměř dva roky čelí ruské agresi, i bilaterální spolupráce mezi Washingtonem a Varšavou. 

Více souvisejících

Polsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

včera

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy