Ve Francii má pět procent hospitalizovaných s covidem-19 falešný očkovací průkaz

Francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran ve středu poslancům řekl, že zhruba pět procent pacientů, kteří se v nemocnicích léčí s covidem-19, má falešné zdravotní průkazy a ve skutečnosti nemá očkování proti covidu-19.

Zákonodárci dnes brzy ráno schválili návrh zákona, který mění covidový pas na očkovací, informovala agentura AFP. Držitelům dokumentu tak již brzy nebude stačit pouze negativní test na koronavirus.

"Falešný průkaz zabíjí, to je realita," řekl Véran poslancům z krajně levicové strany Nepodrobená Francie, kteří v rámci reformy zákona o očkovacím průkazu odmítli zpřísnění sankcí v případě podvodu.

Za držení falešného průkazu bude hrozit pět let odnětí svobody a pokuta 75.000 eur (1,8 milionu Kč). Předložení průkazu patřícího jiné osobě nebo předání průkazu jiné osobě za účelem podvodného použití se bude trestat pokutou ve výši 1000 eur (25.000 Kč), zatímco dnes je to 135 eur (3300 Kč).

Národní shromáždění dnes po třech dnech bouřlivých debat přijalo návrh zákona, kterým se zdravotní průkaz mění na očkovací. Až normu schválí Senát, ke vstupu do restaurací a dalších volnočasových míst již nebude osobám starším 12 let stačit negativní test, vyžadováno bude očkování. Neočkovaní tak nebudou moci navštěvovat například pohostinská zařízení nebo využívat dálkovou veřejnou dopravu. Negativní test bude stačit jen k návštěvě zdravotnických zařízení či nezbytných služeb.

Poslanci přijali vládní pozměňovací návrh, díky kterému nebudou trestáni lidé s falešným průkazem, pokud se nechají očkovat první dávkou vakcíny do 30 dnů od spáchání přestupku.

Zákonodárci dlouze debatovali o kontrolách totožnosti v souvislosti s očkovacím průkazem. Kromě policie jej podle návrhu zákona budou moci za určitých podmínek kontrolovat i správci míst a činností, na které se průkaz vztahuje, například majitelé kaváren a restaurací.

Někteří poslanci z pravicové strany Republikáni tuto změnu odsoudili a socialisté požadovali, aby byla kontrola pasů svěřen výhradně policistům.

"Nedělejme z toho předmět tyranie. Je to stejná kontrola, jakou provádějí trafikanti, když si dospělí lidé kupují krabičku cigaret, aby se ujistili," odvětil jim Véran. Poslanci nakonec přijali pozměňovací návrh, který blíže nespecifikuje podmínky kontroly. "Pokud existují závažné důvody domnívat se, že předložený doklad není pravý, nebo se nevztahuje k osobě, která jej předkládá, lze si vyžádat úřední doklad totožnosti," uvádí se v návrhu zákona.

Související

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.
Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj si z Berlína a Paříže odveze nové dohody o pomoci Ukrajině

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek zahájil svou cestu po Evropě, když navštívil Německo a Francii. S oběma státy podepsal bilaterální bezpečnostní dohody, které Kyjevu zajistí vojenskou i civilní pomoc ve válce se sousedním Ruskem. Zítra by se měl Zelenskyj setkat s českým protějškem Petrem Pavlem. 

Více souvisejících

Francie covid pasy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy