Ve Francii suspendovali asi 3000 zdravotníků, nemají očkování proti koronaviru

Asi 3000 francouzských zdravotníků se zatím ocitlo na neplacené dovolené, protože se nenechali do středy 15. září naočkovat proti covidu-19. Uvedla to dnes agentura AFP s odvoláním na francouzského ministra zdravotnictví Oliviera Vérana.

Zdravotníci, pečovatelé v domovech pro seniory a hasiči se musí od středy prokázat alespoň jednou dávkou proticovidové vakcíny. Povinnost se týká asi 2,7 milionu pracovníků. Pokud se neprokážou platným dokumentem o očkování, "nemohou déle vykonávat svou činnost". Na základě rozhodnutí nejvyššího soudu ale nemohou být přímo propuštěni. Agentura AP ve středu uvedla, že očkovat se zatím nenechalo asi 300.000 zdravotníků, hasičů a pečovatelů. Ti, kteří se chtějí očkovat v následujících dnech a využijí k tomu své volno, mohou v práci pokračovat.

Ve středu suspendovali asi 3000 zdravotníků a několik desítek jich podalo výpověď, řekl dnes Véran stanici RTL. Dodal, že "mnoho ze suspendovaných se rozhodlo, že se nechají naočkovat, když vidí, že očkovací povinnost je realitou". Mezi suspendovanými je podle něj jen minimum lékařů.

Ministr veřejnost ujistil, že opatření nijak nenaruší poskytovanou zdravotní péči. Podle listu Nice Matin suspendovali v jedné z nemocnic v jihofrancouzském Nice téměř 450 zdravotníků.

Agentura Reuters dnes informovala o důstojníkovi požární bezpečnosti při veřejném zdravotnickém systému v Nice, který na protest proti opatření zahájil hladovku. Thierry Paysant uvedl, že nenamítá nic proti očkování jako takovému, ale vadí mu, že lidé jsou do něj lidé nucení pod výhrůžkou ztráty zaměstnání. Doufá, že svým činem rozproudí veřejnou debatu. S lidmi, kteří jsou proti nařízení, se podle něj zachází jako s příznivci konspiračních teorií a jejich názor se nebere v potaz.

Kabinet prezidenta Emmanuela Macrona opatření zavedl spolu s povinností zdravotnických pasů, kterými se lidé musí prokazovat při vstupu do volnočasových a kulturních míst. Vláda chce zamezit podzimní vlně koronavirových infekcí a uspíšit očkovací kampaň.

Související

Více souvisejících

Francie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) lékaři

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy