Ve Španělsku je naočkováno 70 procent lidí, více než ve Francii či Německu

Ve Španělsku má dokončené očkování proti covidu-19 přes 70 procent populace. Oznámila to dnes ministryně zdravotnictví Carolina Dariasová. To je o zhruba deset procentních bodů více než v dalších nejlidnatějších zemích Evropské unie, například v Německu, Francii či Itálii.

Kvůli nakažlivějším variantám koronaviru ale podle expertů tato proočkovanost nebude stačit k dosažení kolektivní imunity.

Dokončené očkování proti covidu-19 má ve 47milionovém Španělsku 33,4 milionu lidí. Mezi lidmi staršími 40 let proočkovanost dosáhla 92 procent, ukázaly zdravotnické statistiky. Nižší je údaj u mladších ročníků, jejichž očkování proti covidu-19 začalo později.

Premiér Pedro Sánchez poděkoval za dosažení významného milníku zdravotnickému personálu. Pro jeho vládu je to úspěch, protože slibovala, že proočkovanost obyvatelstva dosáhne 70 procent do konce srpna.

Podle odborníků, které cituje deník El País, za dobrými španělskými údaji stojí důvěra obyvatel ve veřejný zdravotnický systém a očkování. Epidemiolog z Harvardovy univerzity Miguel Hernán poukázal na to, že ve Španělsku nejsou silná hnutí proti očkování. "Lidí, kteří otevřeně a nesmlouvavě odmítají očkování, je velice málo, i když na sociálních sítích jsou hodně slyšet," uvedla socioložka Mar Grieraová. Podle odborníků očkování proti covidu-19 odmítají ve Španělsku dva až tři miliony lidí.

Epidemiologové ale upozorňují, že ani 70 procent naočkovaných obyvatel nestačí na dosažení kolektivní imunity. Kvůli nakažlivějším variantám koronaviru je potřeba dosáhnout 80 až 90 procent naočkované populace, domnívají se.

Španělsko velmi silně postihla první vlna koronaviru na jaře loňského roku. Počty případů rostly i během letošního léta, a to hlavně mezi mladšími lidmi, kteří museli čekat déle na očkování. Od začátku epidemie se v zemi nákaza koronavirem prokázala u 4,9 milionu lidí. V souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo 84.500 lidí.

Související

Více souvisejících

Španělsko očkování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Přeživší útoku na koncertě Ariany Grande podali žalobu na tajnou službu MI5

Více než 250 lidí, kteří přežili sebevražedný bombový útok na popovém koncertě v anglickém Manchesteru z roku 2017, podalo žalobu na britskou kontrarozvědku MI5.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy