Ve Španělsku rychle přibývá nakažených, Katalánsko zavírá noční podniky

Španělsko zažívá rychlý růst počtu lidí nakažených koronavirem a některé regiony kvůli tomu před Vánoci zavádějí nové restrikce. V Katalánsku se od pátku zavřou noční podniky a setkávat se bude smět nanejvýš deset lidí najednou. Některé provincie se chystají navrhnout povinné nošení roušek i venku, napsal dnes list El País.

Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že čtrnáctidenní incidence, tedy počet nakažených na 100.000 obyvatel za poslední dva týdny, v zemi stoupla nad hranici 600. Přes víkend se zvýšila o téměř sto bodů. Údaj je nyní nejvyšší od začátku srpna. Převahu už patrně ve Španělsku má nakažlivější varianta omikron; v týdnu od 6. do 12. prosince se podle předběžných dat potvrdila u 47 procent náhodně vybraných vzorků.

Odborníci upozorňují, že současná vlna pandemie nejspíš citelně zasáhne nemocnice, kde je aktuálně asi 7500 pacientů s covidem-19. Nejhoršímu by ale mělo zabránit očkování, obě dávky vakcíny má v zemi skoro 90 procent obyvatel nad 12 let. El País v této souvislosti srovnal situaci před rokem, kdy při dvoutýdenní incidenci 207 případů na 100.000 obyvatel bylo v nemocnicích přes 11.000 lidí. Nyní je incidence trojnásobná, hospitalizovaných je ale oproti loňsku polovina.

V pondělí španělské úřady uvedly, že od pátku v zemi se 47 miliony obyvatel přibylo skoro 80.000 případů nákazy a 85 úmrtí na covid-19. Nejvíce nakažených je nyní ve věkové skupině lidí mezi 20 a 29 lety, druhý nejvyšší počet pak u dětí do 12 let.

Související

Více souvisejících

Španělsko Katalánsko

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Ukrajinská armáda tajně plánovala zničit Nord Stream, píše WP

Podle amerických zpravodajců plánoval v loňském roce tým ukrajinské armády zničit plynovod Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a zbytku Evropy. Uvedl to server Washington Post s odkazem na informace CIA, které měl portál obdržet od zpravodajské agentury nejmenované evropské země.

Aktualizováno před 22 minutami

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023) Prohlédněte si galerii

Mimořádná zpráva Rusko vyhodilo do vzduchu Kachovskou přehradu, řekl Kyjev. Začala evakuace

Přehrada Nová Kachovka v Chersonské oblasti je fatálně poškozená. Ukrajinské úřady nyní chystají nutná opatření, bude zasedat bezpečnostní rada. Lidé v ohrožené oblasti se evakuují. Ukrajinská armáda z jejího zničení obvinila Moskvu, ta se brání. EuroZprávy.cz situaci monitorují. Záporožská jaderná elektrárna, která se nachází výše po toku Dněpru, je podle na sobě nezávislých zdrojů zatím v bezpečí.

před 54 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Lidé nejvíce důvěřuji Pavlovi, Babišovi a Okamurovi. Propadla Pekarová Adamová, Černochová i Fiala

Jediným vrcholným českým politikem, kterému lidé více důvěřují než nedůvěřují, je prezident Petr Pavel. Velké důvěry se těší také předseda hnutí ANO Andrej Babiš a předseda SPD Tomio Okamura. Naopak největší nedůvěru lidé cítí k předsedkyni Poslanecké sněmovny za TOP 09 Markétě Pekarové Adamové a dobře si nevede ani premiér Petr Fiala (ODS). Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Kachovskou přehradu zřejmě zničila ruská motostřelecká brigáda, řekl Podoljak

Kachovskou přehradu zřejmě vyhodila do vzduchu ruská 205. motostřelecká brigáda. Podle serveru BBC to dnes uvedl poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak s odvoláním na údaje od ukrajinské rozvědky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy