Do Británie se po více než třech letech vrátila dcera Britky s íránským pasem Nazanin Zaghariové-Ratcliffeové, která si ve věznici v Teheránu odpykává trest za spiknutí proti íránskému režimu. Informoval o tom server televize Sky News. Pětiletá dívka v Íránu bydlela s prarodiči a ve Spojeném království, kde žije její otec, po rozhodnutí rodičů nastoupí do školy.
Nazanin Zaghariová-Ratcliffeová byla zaměstnankyní charitativní součásti nadace Thomson Reuters a byla zatčena v dubnu 2016, když do Íránu přijela za příbuznými. Její dceři byly v té době dva roky.
Nazanin Zaghari-Ratcliffe's daughter arrives back in the UK after more than three years in Iran and can no longer speak English. ????#NazaninZaghariRatcliffe #Iran #UK https://t.co/bAqTpKtViZ pic.twitter.com/7UH9HRArdl
— Andrew Duncan (@andrewsduncan1) October 11, 2019
Gabriella Zaghariová-Ratcliffeová svou matku občas navštěvovala ve vězení, když to íránské úřady dovolily. Manžel Zaghariové-Ratcliffeové Richard zatím vedl kampaň za propuštění své manželky, která veškerá obvinění odmítá.
"Gabriella za námi přijela pozdě v noci. Je si trochu nejistá, protože se setkala s těmi, které dosud znala jen z telefonu," uvedl Richard Ratcliffe. "Teď tu klidně spí vedle mě a já se jen dívám," dodal. Vyjádřil vděk britské ambasádě a íránskému ministerstvu zahraničí, že pomohly odstranit poslední překážky k návratu jeho dcery.
Sky News připomíná, že dívka strávila v Íránu 1300 dní, žila v íránské domácnosti a nemluví už skoro anglicky. Roky byla oddělená od svého otce a teď naopak přestane vídat svou matku. "Richard a Nazanin učinili rozhodnutí, které by nikdo neměl dělat," řekla poslankyně Tulip Siddiqová, v jejímž volebním obvodu otec žije. Írán podle ní musí přestat s diplomacií s využíváním zajatců a Zaghariovou-Ratcliffeovou osvobodit.
V nechvalně známé věznici Elvín, kde je žena zavřená, jsou podle propuštěných trestanců političtí vězni mučeni. Její zdravotní stav se zhoršil. Zaghariová-Ratcliffeová i její manžel drželi v červnu dva týdny hladovku. Veškeré diplomatické snahy o propuštění Zaghariové-Ratcliffeové byly dosud neúspěšné.
Související
Írán vyzval Británii, aby proces s Britkou v Íránu nepolitizovala
Raab: Londýn chce vyřešit dluh vůči Íránu ze 70. let
Nazanin Zaghariová-Ratcliffeová , Velká Británie , Írán
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trump zjišťuje, že z Íránu už nelze vycouvat. Válku skončím, až to ucítím v kostech, prohlašuje nově
před 2 hodinami
Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie a Katar opět sestřelovaly íránské rakety a drony
před 3 hodinami
Počasí o víkendu rozdělí Českou republiku napůl
včera
Hrdinky z paralympiády. Edlingerová se postarala o první zlato pro Česko po 24 letech, Bubeníčková po dvou stříbrech bere i bronz
včera
Příprava invaze na Tchaj-Wan? Podivné formace čínských rybářských člunů nedokáží vysvětlit ani experti
včera
USA pošlou na Blízký východ 2500 mariňáků námořní pěchoty
včera
O nic se nepokoušejte, koupili jsme od Ruska Orešniky, vzkázal Západu Lukašenko
včera
Válku proti Íránu vedou nejbohatší státy. Největší cenu za ni ale platí nejchudší země
včera
„Atomová bomba tržního hospodářství.“ Vláda řeší, co s rostoucími cenami paliv
včera
Francouzský jaderný deštník u expertů narazil. Sloužit má jako pojistka, pokud selže jednotné evropské odstrašení
včera
Macron chce nad Evropou vybudovat jaderný deštník. S Českem se nepočítá
včera
Počet obětí války v Íránu roste. USA ztratily tankovací letoun, zemřeli čtyři vojáci
včera
Na nové ceny si zvykejme, pohonné hmoty jen tak nezlevní, varují analytici
včera
Trump vyzval posádky tankerů, aby projevily odvahu a proplouvaly průlivem i přes íránské útoky
včera
CNN: Pentagon Írán podcenil. Nevěřil, že zablokuje Hormuzský průliv
včera
Počasí se změní, avizují meteorologové. Na horách znovu napadne sníh
12. března 2026 21:58
Novinky z kauzy Macinkových esemesek. Poradce prezidenta naznačil závěry policistů
12. března 2026 21:04
Ombudsman se zastal ženy, které na výdaje zbývalo 2500 korun měsíčně
12. března 2026 20:13
Karel III. promluvil ke Commonwealthu. Republikáni protestovali kvůli Andrewovi
12. března 2026 19:22
Obchody začínají upozorňovat, jak bude otevřeno o Velikonocích
Do Velikonoc ještě zbývá téměř měsíc, ale první z tuzemských obchodních řetězců už se rozhodl zákazníkům vyjasnit, jak bude mít během svátků na začátku dubna otevřeno. Obchody se totiž musí podřizovat platnému zákonu.
Zdroj: Jan Hrabě