Moskva - Zakladatel ruské politické strany Občanská platforma, miliardář Michail Prochorov, oznámil, že projekt opouští. Jeho bývalí spolustraníci by se podle jeho výzvy měli rozhodnout, zda partaj přejmenují, či rozpustí. Důvodem jsou spory o směřování partaje a její vztah k současnému režimu. Informuje server rt.com.
Prochorov zveřejnil své záměry v pátek na jednání Federálního občanského výboru, hlavního orgánu Občanské platformy. Podle jeho názoru se totiž strana orientovaná na podnikatele nachází na rozcestí a ve stále větším schizmatu.
Miliardářovi se nelíbí, že mnoho členů jeho strany se v únoru v Moskvě zúčastnilo masivní demonstrace "proti Majdanu". Ta měla podpořit současný režim prezidenta Vladimira Putina a vyjádřit odpor k případnému převratu s cílem zavést v zemi liberální demokracii západního typu.
Prochorov své spolustraníky za účast na akci od počátku tvrdě kritizoval. Podle jeho názoru neměli zmocnění vystupovat na demonstraci jako zástupci Občanské platformy. Svolal proto nejvyšší stranický orgán, aby rozhodl, jakou cestou se partaj dál vydá.
Na jednání samotném se pak Prochorov odhodlal k ráznému kroku. Rozpuštění či přejmenování strany mají podle jeho slov zabránit "zrádcovství", situaci, kdy by jménem staré strany kandidovali jakékoliv osoby v nadcházejících volbách do Státní dumy.
"Nesmíme obětovat naší reputaci a úspěchy ve snaze podpořit nesmyslný politický projekt," konstatoval Prochorov. Strana samotná již svolala na 24. března mimořádný sjezd, kde bude o celé situaci jednat.
Související
Ukrajinci chtějí znát datum třístranného jednání, kde budou i Rusové
Trump rozpoutal další diplomatickou roztržku. Zmírněním sankcí na ruskou ropu pobouřil Evropu i Kanadu
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Ukrajinci chtějí znát datum třístranného jednání, kde budou i Rusové
před 50 minutami
Slovenská policie reaguje na požár v Pardubicích
před 1 hodinou
Nebezpečí nehrozí. Írán tvrdí, že došlo k útoku na jaderné zařízení
před 2 hodinami
Policie prozradila novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích
před 3 hodinami
Pravda o íránské odvetě. Američané utrpěli škody za stamiliony dolarů
před 4 hodinami
Doma zanechal dopis. Pátrání po muži z Bohutína má špatný konec
před 4 hodinami
Česko je mezi zeměmi, které chtějí chránit lodě v Hormuzském průlivu
před 5 hodinami
Jsme blízko splnění cílů operace, tvrdí Trump. Hormuzský průliv mají chránit jiní
před 6 hodinami
Minář opět zlákal slavné osobnosti. Lidé se na Letné sejdou odpoledne
před 7 hodinami
Počasí slibuje zajímavou situaci. Do Česka by ještě mohla nakouknout zima
včera
Norská princezna zápasí s vážnou nemocí. Čeká ji transplantace
včera
Babiš vyzval zbrojařské firmy k maximálnímu zabezpečení areálů
včera
Začne další dlouhá výluka. Tramvaje nebudou jezdit u Pražského hradu
včera
Pavel chce počkat na závěry vyšetřování podezřelého požáru v Pardubicích
včera
Trump neví, s kým z Íránu mluvit. Američanům se prý daří extrémně dobře
včera
Nový vzkaz mladého Chameneího. Otce označil za mučedníka
včera
Babiš svolává Bezpečnostní radu státu. Stupeň ohrožení terorismem se může zvýšit
včera
Zemřel legendární akční herec Chuck Norris
včera
Budeme si pamatovat, že jste zbabělci, vzkázal Trump členům NATO
včera
Podezřelý požár v Pardubicích. Mohlo jít o terorismus, poprvé se ozval Babiš
Premiér Andrej Babiš i ministr vnitra Lubomír Metnar (oba ANO) se zabývají pátečním požárem v Pardubicích, k jehož založení se hlásí organizovaná propalestinská skupina. Policisté již případ přehodnotili, událost se nyní vyšetřuje pro podezření ze spáchání teroristického útoku.
Zdroj: Jan Hrabě