Kyjev/Moskva/Vilnius - Ukrajinská Národní rada pro televizní a rozhlasové vysílání dnes zahájila cenzuru ruských televizních pořadů, která má zabránit šíření ruské propagandy v zemi. Zákon o "ochraně informačního prostoru" podepsal prezident Petro Porošenko počátkem dubna.
Ukrajinské televizní stanice, které se proti zákonu prohřeší, bude cenzurní orgán zatím jen varovat, od července ale budou vystaveny pokutám.
Programová skladba ukrajinských kanálů nesmí od dnešního dne obsahovat ruské filmy či jiné pořady propagující armádu nebo "jiné ozbrojené složky ruského agresora," nařizuje podle agentury Unian Porošenkův zákon. Kdo ho poruší, bude zatím jen varován dopisem.
"Od července ale budeme sepisovat protokoly o pokutách," uvedl šéf televizní rady Jurij Artemenko. Jaké výše mají pokuty dosahovat, ukrajinská média neuvádějí.
Šéf ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Oleksandr Turčynov dnes v parlamentu poslancům přednesl návrh nové bezpečnostní strategie státu, který počítá i s posílením "informační bezpečnosti".
Při ministerstvu informací, které loni nově zřídila proevropská ukrajinská vláda, má vzniknout speciální orgán, který se má obranou proti útočné propagandě ze zahraničí zabývat. Kromě cenzurních zásahů půjde i o posílení "ofenzívních" kroků na poli výměny informací.
Související
Velká Británie zpřístupní Ukrajině utajované technologie k výrobě raket Storm Shadow
Fedorov nezměnil názor. Ukrajina se nesmí bát diskuze o volbách, řekl
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Írán zařadil na seznam nepřátelských vojenských cílů rádio sídlící v Praze
před 1 hodinou
Maďarsko poprvé oficiálně označilo Rusko za hrozbu. Vyjádřilo plnou podporu Ukrajině
před 2 hodinami
Spoj každých 15 minut? Eurotunel pod Lamanšským průlivem čeká vlaková revoluce
před 3 hodinami
Záběry, ze kterých mrazí. Lidé neměli šanci, voda brala mosty, domy i auta, mrtvých mohou být stovky
před 4 hodinami
Meta zaplatí pokutu 17 miliard dolarů. Facebook a Instagram čekají stěžejní změny
před 6 hodinami
"Je to běžné." Trump se poprvé vyjádřil k cestě šéfa CIA do Moskvy
před 7 hodinami
Slovensko překazilo žhářský útok na továrnu na drony. Nešlo o první případ ohrožení, řekl Kaliňák
před 8 hodinami
Sněmovna přehlasovala Pavlovo veto a schválila rozvolnění rozpočtových pravidel. Opozice se obrátí na soud
před 9 hodinami
Kanada oznámila zavedení odvetných cel na zboží z USA
před 11 hodinami
Sněmovna plánuje přehlasovat Pavlovo veto. Opozice se obrátí na Ústavní soud
před 12 hodinami
Trump stupňuje nátlak. Přejmenování jezera Ontario není jediný kontroverzní krok, který připravuje
před 13 hodinami
Trump má před sebou nesplnitelný úkol. Aby protiíránské sankce fungovaly, potřebuje Čínu
před 14 hodinami
Smrt Dolly Parton zasáhla celý svět. Amerika se halí do smutku, Trump nařídil svěsit vlajky
před 15 hodinami
Počasí přinese do konce týdne tropy, ty vystřídají bouřky a ochlazení
včera
Kreml může převzít budovy, které majitelé neochrání před ukrajinskými útoky, schválil Putin
včera
Už není cesty zpět. Extrémní počasí vyjde EU na desítky miliard, musí začít jednat hned
včera
Zemřela Dolly Parton. Nejslavnější country zpěvačku všech dob proslavily hity I Will Always Love You a Jolene
včera
Trumpovi se nelíbí kanadské sbližování s Čínou. Hrozí zavedením stoprocentních cel
včera
V Moskvě v tichosti přistálo americké letadlo se šéfem CIA na palubě. USA i Rusko mlčí
včera
Čína se oficiálně postavila za Írán. USA otevřeně hrozí odvetou za sankce
Peking se ostře ohradil proti novému balíku hospodářských sankcí, kterými se Spojené státy americké snaží izolovat Írán a jeho obchodní partnery. Čínské ministerstvo zahraničí označilo americká opatření za nelegální jednostranné kroky a varovalo, že podnikne všechna nezbytná opatření k ochraně svých národních zájmů. Bleskový nárůst napětí přichází poté, co Washington vyhlásil rozsáhlou finanční ofenzívu zaměřenou na úplné odstřižení íránského režimu od globálních příjmů.
Zdroj: Libor Novák