Moskva - Ruské ministerstvo pro mimořádné situace je v pohotovosti. Lesní požáry v jižních oblastech Sibiře se nedaří dostat pod kontrolu, plameny ohrožují tisíce lidí a už se rozšířily i za hranice Číny.
V minulých dnech oheň nejvíce postihl Chakaskou autonomní republiku, která leží mezi Novosibirskem a Bajkalským jezerem. Oheň tam už zabil nejméně 23 lidí a na 900 dalších zranil.
Fotogalerie: OBRAZEM: Sibiř je v plamenech, oheň se rozšířil i do ČínyNyní požár ohrožuje téměř půlmilionové sibiřské město Čitu východně od Bajkalu, z jehož předměstí policie preventivně evakuovala 160 obyvatel domu pro seniory. Městem projíždějí policejní vozy s tlampači, které upozorňují obyvatelstvo na možnost úplné evakuace. V okolí Čity hoří 19 obcí, v nichž už lehlo popelem přes 150 obytných domů. V Zabajkalském kraji, jehož je Čita správním střediskem, je bezprostředně ohněm ohroženo na 21.000 lidí.
Zdroj: YouTubeV nedalekém Přímořském kraji na ruském Dálném východě byla vyhlášena protipožární pohotovost. Vstup do lesů je zakázán, starostové měst a obcí jsou povinni vyčistit katastr od odpadků a hořlavin. V regionu zuří na dvacet rozsáhlých požárů, jejich plocha se za posledních 24 hodin zdvojnásobila.
Do hašení ohně byly na Sibiři a Dálném východě nasazeny armádní letouny, které shazují na ohniska požárů desítky tun vody a provádějí vzdušný monitoring, uvedlo ruské ministerstvo. Živel si podle ruských médií zatím vyžádal celkem na tři desítky mrtvých.
Podle informací sibiřských médií se plameny rozšířily přes hranice do čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko, kde s požáry bojují stovky lidí.
Související
Politico: Pojištění ruské stínové flotily je navzdory válce kryto evropskými finančními trhy
Válka na Ukrajině se blíží ke konci, tvrdí ruský vůdce Putin
Rusko , požár v oblasti Sibiře (duben 2015)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Britská monarchie čelí nařčením z ochrany Andrewa. Ozvala se Epsteinova oběť
před 1 hodinou
Útočník z Havířova není schopen výslechu. Vyšetřování tragédie se komplikuje
před 3 hodinami
Dva lidé mohou skončit za mřížemi kvůli tragickému požáru restaurace v Mostě
před 3 hodinami
Řidiče čekají zásadní změny. Mýtný systém je přežitý, vláda chystá modernizaci
před 4 hodinami
Tragédie na okraji Prahy. Do pole spadlo letadlo, dva lidé zemřeli
před 5 hodinami
Výhled počasí až téměř do konce června. Maxima budou stoupat jen pozvolna
před 6 hodinami
Politico: Pojištění ruské stínové flotily je navzdory válce kryto evropskými finančními trhy
před 7 hodinami
Počet obětí masivního ruského útoku vystoupal na 21. Mezi mrtvými jsou děti
před 8 hodinami
Srbsko zůstane vazalem Moskvy. Odmítá zrušit bezvízový styk pro Rusy
před 9 hodinami
Maďarsko přestane blokovat vstup Ukrajiny do EU
před 9 hodinami
Londýnské metro stojí. Doprava kvůli stávce v metropoli kolabuje
před 10 hodinami
Politická nejistotu v Dánsku končí. Frederiksenová stane v čele nové čtyřkoaliční vlády
před 11 hodinami
Tři měsíce od uzavření Hormuzského průlivu: Drastické dopady na globální trhy se prohlubují
před 12 hodinami
Svět se musí připravit na návrat klimatického jevu El Niño, varuje WMO
před 12 hodinami
Trump sprostě řval na Netanjahua
před 13 hodinami
Izrael a Libanon souhlasily s omezením bojů, tvrdí Trump. Obě strany přitom dál válčí
před 14 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev. Nejméně deset mrtvých
před 16 hodinami
Počasí bude do pátku nestálé. Slunečné dny bude střídat déšť a bouřky
včera
Kallasová chce, aby EU dohlédla na dohodu mezi USA a Íránem
včera
Česko v neděli zasáhla dvě tornáda
Český hydrometeorologický ústav zveřejnil oficiální vyhodnocení uplynulého dne, během kterého se na území České republiky vyskytla dvě potvrzená slabší tornáda. Ke vzniku těchto jevů včera přispěla zejména vyšší vlhkost v přízemní vrstvě atmosféry a především výraznější střih větru v hladině do jednoho kilometru, což vyjadřuje rozdíl v proudění vzduchu mezi zemí a touto výškou. Svou roli při vývoji situace sehrála pravděpodobně také vzájemná interakce s okolními bouřkami.
Zdroj: Libor Novák