Oslo - Norská sociální služba Barnevern navrhla adopci mladšího ze synů Michalákových stávajícím norským pěstounům. I když žádosti nebude podle resortu práce a sociálních věcí vyhověno, trvá na úplném zrušení kontaktu dětí s rodinou.
Matka má být podle informací resortu zbavena rodičovských práv k oběma dětem, otci mají být zachována ke staršímu synovi. Jako primární důvod uvádí zveřejnění případu a zmiňuje i odmítnutí vydání pasů dětí pěstounům. Ministerstvo v tiskové zprávě rovněž podotýká, že úředníci Barnevernetu sledovali veřejné dění a česká média od loňského jara.
„Návrh úřadu v Nedre Eiker považuji za naprosto překvapivý a navrhovaná opatření jsou podle mého soudu zcela neadekvátní současnému stavu podmínek v biologické rodině," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. „Za svůj rezort budu koordinovat kroky směřující proti nedůvodnému prosazení navrhovaných opatření," dodala.
Z návrhu též údajně vyplývá, že v lednu tohoto roku požádali pěstouni staršího ze synů o ukončení smlouvy s Barnevernetem, ten je však přiměl k jejímu obnovení a chlapec v rodině zůstal.
"Letos 22. dubna byla doručena českým orgánům zpráva zástupce krajského guvernéra pro Buskerud, který byl určen jako česko-norský komunikační bod. Kromě zmínky o úvaze nad adopcí mladšího ze synů ve zprávě není informace o návrhu na zbavení rodičovských práv," uvádí resort práce.
„Zůstává pro mě otázkou, proč ve zprávě není o návrhu Barnevernetu žádná zmínka, přestože byl v době doručení této zprávy zřejmě již podán. Norské orgány zatím tento nesoulad nevysvětlily," uvedl ředitel Úřadu pro mezinárodně-právní ochranu dětí Zdeněk Kapitán. Proti úmyslu adopce se jím vedený úřad důrazně ohradil již koncem dubna a dosud nedostal reakci norské strany.
"Česká republika se v této kauze angažuje a já si nevzpomínám na jinou kauzu v uplynulých 15 možná 20 letech, kde by se Česká republika angažovala více. Paní Michaláková má plnou podporu českých kompetentních úřadů, ať už je to brněnský úřad pana Kapitána nebo je to ministerstvo práce a sociálních věcí, ministerstvo zahraničí," řekl novinářům Sobotka.
Související
ESLP se nebude zabývat případem Michalákové, rozhodnutí Štrasburku je pravomocné
Michaláková se odvolala proti verdiktu Evropského soudu, který dal za pravdu Norsku
Eva Michaláková (matka českých dětí v Norsku) , Barnevernet , Ministerstvo práce a soc. věcí
Aktuálně se děje
včera
Dosáhli jsme rámcové dohody o Grónsku, bude navždy, prohlásil Trump a zrušil cla
včera
Může americký Kongres zabránit Trumpovi v převzetí Grónska? Má k tomu hned několik nástrojů
včera
Trump prohlásil, že se dnes setká v Davosu se Zelenským. Ten tam ale vůbec není, potkat se tak mají zítra
včera
Grónsko není Island, Spojeným státům nikdy nepatřilo. Trumpův projev byl plný chyb a hoaxů
včera
Trump navrhuje, aby jeho Rada míru nahradila OSN. Jmenoval se neodvolatelným předsedou
včera
Válka na Ukrajině se USA netýká, dal najevo Trump. Nemáme s ní nic společného, co z ní USA získaly, zeptal se
včera
Chceme okamžité jednání o koupi „kusu ledu“. Odmítněte a budeme si to pamatovat, řekl Trump v Davosu
včera
Trump v Davosu: Evropa se neubírá správným směrem. Ničí ji migrace a lídři nedělají nic, aby úpadek zastavili
včera
USA dávají najevo, že jsou ochotny jednat tvrdě. Zásah v Latinské Americe ale může povzbudit Čínu a Rusko, říká Řepa
včera
Češi více investují do bezpečnosti a estetiky bydlení. Moderní vchodové dveře do domu jsou toho důkazem
včera
Evropa by měla být Trumpovi vděčná, prohlásil v Davosu Rutte
včera
Nejprestižnější skupina v historii, říká Trump o Radě míru. Kdo do ní už vstoupil?
včera
Evropská unie pozastavila schvalování klíčové obchodní dohody s USA. Británie hrozí Trumpovi odvetnými cly
včera
Doba lichocení Trumpovi definitivně skončila. Evropa musí odpovědět silou, vyzval bývalý šéf NATO
včera
Do Davosu dorazil nečekaný dopis. Stovky milionářů a miliardářů požadují vyšší zdanění superbohatých
včera
Bessent dorazil do Davosu. Seďte a čekejte na Trumpa, vmetl evropským lídrům
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? Cesta k akvizici je mnohem složitější, než se zdá, ve hře jsou i jiné možnosti
včera
Letadlo s Trumpem mířící do Davosu se kvůli poruše muselo vrátit
včera
Výhled počasí na příští týden. Zima se otěží nepustí
20. ledna 2026 22:02
Policie odhalila detaily případu, který se má týkat zápasníka Vémoly
Protidrogová policie se den po propuštění Karlose Vémoly z vazby na kauci rozhodla odhalit, o co přesně v ostře sledované kauze jde. Některým obviněným v případu hrozí až 18 let za mřížemi.
Zdroj: Jan Hrabě