Moskva/Dušanbe - Tádžická armáda zabila generála Abdulhalíma Nazár-zadeho, který se počátkem září postavil proti státní moci a vyvolával nepokoje v zemi.
Nazár-zade před lety patřil k velitelům islamistické opozice, která bojovala proti režimu Imomaliho Rachmona. Po dojednání příměří v roce 1997 získala řada opozičních vůdců vysoké funkce ve státních strukturách, včetně ministerstev obrany a vnitra. Sám Nazár-zade se stal generálmajorem a náměstkem ministra obrany.
Rachmonův režim se ale postupně bývalých islamistických soků ve vysokých úřadech zbavoval a obětí se stal i Nazár-zade. Se svými stoupenci se pak uchýlil do obtížně přístupné Romitské soutěsky východně od hlavního města Dušanbe, odkud organizoval ozbrojený odpor.
Boje výrazně zesílily o víkendu a v pondělí armáda do Romitské soutěsky přesunula bojové vrtulníky a další posily. Obětí bojů se v noci na dnešek stal velitel speciální protiteroristické jednotky tádžické tajné policie Rustam Amakijev. Podle TASS při přestřelce padl i Nazár-zade.
V Dušanbe v pondělí pobýval ruský prezident Vladimir Putin, který v projevu na bezpečnostní konferenci prohlásil, že Moskva Rachmona v jeho boji proti islamistům neopustí.
Dnes ráno byl na letišti v Dušanbe zatčen Saíd Umar Husajní, druhý muž v tádžické opoziční Straně islámské obrody. Letos v létě tádžické úřady nejprve zrušily 50 okresních odboček strany na venkově, a pak straně zastavily činnost s odůvodněním, že v rozporu s vlastními stanovami nepůsobí celostátně.
Související
Tádžikistán vře: Rebelující generál se distancoval od útoků a obvinil vládu
V Tádžikistánu roste napětí, prezident přirovnal vzbouřence k IS
Abdul Halím Nazár-zade , tádžikistán , Rusko
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Pentagon zveřejnil nová data. Mrtvých a zraněných amerických vojáků v Íránu jsou stovky
před 48 minutami
Anonym vyhrožuje útoky po celém Česku. Policie spustila kontroly
před 1 hodinou
Zelenskyj je příživník, prohlásil Arakčí a pohrozil Ukrajině
před 1 hodinou
Útočník z Berlína nebyl neznámou. Kontaktoval teroristy, měl jít za mříže
před 2 hodinami
Tragická střelba na festivalu v americkém Seattlu. Dva mrtví, pachatel dopaden
před 4 hodinami
Předpověď počasí slibuje poslední déšť před tropickou epizodou
včera
Trump 2028. Prezident před novináři vtipkoval o další kandidatuře
včera
Za tři dny přibylo 300 mrtvých. Nynější epidemie eboly se šíří nejrychleji v historii
včera
Policejní komando zastřelilo podezřelého z teroristického útoku v Berlíně
včera
Knížák ovlivnil několik generací, konstatoval ministr Klempíř
včera
Fico se naštval kvůli tématu slovenské podpory Ukrajiny
včera
Mladí Češi mají zájem o řízení před 18. narozeninami, ukazují data
včera
Burnham se poprvé spojil s Trumpem. Budu mu i oponovat, slíbil Britům
včera
Kouř z požárů na západě Evropy doputoval do Česka. Lidé se nemusí obávat
včera
Babiš hodlá přehlasovat veto z Hradu. Pavla vyzval, aby sám šetřil
včera
Pachatel útoku v Berlíně by se neměl skrývat v Česku, uvedla policie
včera
Francii a Španělsko dusí požáry, které se nedaří zastavit. Pomáhají i vojáci
včera
Zemřel Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie
včera
Fotbalová Sparta hlásí vytouženou posilu. Přivedla bratrance Erlinga Haalanda
včera
Policie obvinila ženu ze čtvrteční vraždy v Jablonci nad Nisou
Policie obvinila pětatřicetiletou ženu z vraždy v případu závažného zločinu, který se ve čtvrtek stal v Jablonci nad Nisou. Podezřelou již soud poslal do vazby, ke kauze se již nebudou zveřejňovat další informace.
Zdroj: Jan Hrabě