Kyjev/Moskva – Ukrajinská vláda zakázala průlet ruských leteckých společností nad svým územím. Agentura Unian sdělila, že zákaz má souvislost s rozšířením ukrajinských sankcí proti Rusku. Ty se týkají asi 400 jednotlivců a 90 firem a mají platit rok.
Ruské stroje od 25. října nebudou moci létat přes Ukrajinu. Rozhodla o tom kyjevská vláda. "V souladu s rozhodnutím Bezpečnostní rady přijala ukrajinská vláda rozhodnutí zakázat lety na Ukrajinu ruským společnostem, především firmám Aeroflot a Transaero," cituje vládní web premiéra Arsenije Jaceňuka.
Zákaz se týká se i největších ruských aerolinek Aeroflot. „Ruská letadla s ruskou trikolórou nemají na ukrajinských letištích co dělat," dodal Jaceňuk.
Společnost Aeroflot uvedla, že zatím nebyla o zákazu letů oficiálně informována. „Jakmile, a pokud vůbec, Aeroflot obdrží od ukrajinských leteckých úřadů oficiální sdělení, že lety byly zrušeny, bude informovat cestující a vysvětlí pravidla pro vracení letenek," uvedla firma.
Ukrajinský kabinet zakazuje i tranzitní lety ruských aerolinek přes Ukrajinu, pokud jejich letadla převážejí vojenský materiál či zaměstnance ruské armády. Maxim Sokolov podle médií v reakci na to prohlásil, že Moskva bude nucena učinit odvetná opatření.
Související
Ukrajina požádala EU, aby vyloučila muže v branném věku z programů dočasné ochrany
Politico: EU zahájí ještě v červnu přístupové rozhovory s Ukrajinou
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Arménci dali Rusku košem. Ve volbách jasně vyhrává strana premiéra Pašinjana, ukazují odhady i první výsledky
před 1 hodinou
OBRAZEM: Velkou cenu Monaka ovládl italský mladík Kimi Antonelli, stal se nejmladším vítězem závodu
před 2 hodinami
Ostře sledované volby v Arménii skončily. Voliči rozhodli o směřování své země
před 3 hodinami
Nikdy jsem neslíbil, že nebudou nové války, brání se Trump. Před volbami ale říkal něco jiného
před 4 hodinami
Odchod z EU stojí Británii miliardy liber. Lidé brexitu hořce litují
před 5 hodinami
Trump neplánuje stáhnout 50 tisíc vojáků z Blízkého východu. Válku v Íránu srovnal s Vietnamem
před 7 hodinami
Ruský bezpilotní letoun vážně poškodil jednu z budov Černobylu
před 8 hodinami
Příběh, který plnil přední stránky světových médií, skončil tragicky. Amerického studenta našli v Japonsku mrtvého
před 9 hodinami
Rusko je ochotno opět jednat s USA. Míč je ale na straně Američanů, tvrdí
před 11 hodinami
Válka se začíná vracet zpět do Ruska. V tamní společnosti začíná bublat nespokojenost
před 12 hodinami
Rusko, nebo Západ? Arménie v klíčových volbách rozhoduje o své budoucnosti
před 13 hodinami
Americká armáda sestřelila v Hormuzském průlivu íránské útočné drony
před 15 hodinami
Počasí příští týden tropické teploty nepřinese, hrozí ale bouřky
včera
USA nepustily do země klíčové členy íránské fotbalové reprezentace. Teherán vyzval FIFA, aby zasáhla
včera
Pentagon hluboce znepokojují špionážní aktivity Izraele v USA
včera
Americký lékař nakažený ebolou byl propuštěn z nemocnice
včera
Francie v slzách. Zemřela Bernadette Chiracová
včera
Trump: Írán na dohodu o ukončení války nepřistoupil, ale nebude mít jinou možnost
včera
Den D pro Kosovo se blíží. Voliči v neděli určí směřování země, exprezidentka důrazně varuje
včera
Oficiální statistiky eboly klesají. Pozitivní to ale není
Oficiální statistiky ohledně epidemie eboly v Demokratické republice Kongo zaznamenaly výrazný pokles, což na první pohled vypadá jako nadějná zpráva, avšak situace je mnohem komplikovanější. Zatímco ještě nedávno úřady hovořily o více než tisíci podezřelých případů a téměř 250 úmrtích, aktuálně Kongo hlásí přibližně 380 potvrzených nakažených a 60 zemřelých, ke kterým se přidává dalších 15 potvrzených případů a jedna oběť v sousední Ugandě.
Zdroj: Libor Novák