Ukrajinský Mariupol hlásí problémy, stovky volební místnosti se neotevřely

Mariupol – Ukrajina si dnes v místních volbách volí starosty a místní samosprávy. Výjimkou je anektovaný Krym a 125 obcí Doněcké a 146 obcí Luhanské oblasti, které ovládají proruští separatisté. Problémy však nastaly také v Mariupolu.

V Mariupolu, který je posledním velkým městem na proruském separatistickém východě Ukrajiny a který je pod kontrolou Kyjeva, se dnes komunální volby konat nebudou. Podle informací ruských médií jsou důvodem nesrovnalosti s hlasovacími lístky. Ze stejného důvodu nebylo zahájeno hlasování ani v Krasnoarmijsku.

Údajné chyby ve voličských seznamech dnes na východě Ukrajiny zmařily hlasování v komunálních volbách v dalších desítkách volebních obvodů. Podle zprávy ústřední volební komise se v celé zemi z téměř 30.000 volebních místností ve stanovenou dobu neotevřelo 315, z toho 235 v Doněcké oblasti.

Psali jsme: Volební místnosti na Ukrajině jsou otevřené, lidé si volí místní samosprávy  

„Volební místnosti v Mariupolu se neotevřely, protože hlasovací lístky nebyly do nich navezeny. Je nutné odložit termín hlasování, protože lístky byly vytištěny s vážnými nedostatky," řekla agentuře AFP členka městské volební komise Natalija Kaščijová. Volební lístky byly vytištěny v tiskárně kontrolované oligarchou Rinatem Achmetovem, bývalým finančníkem proruského prezidenta Viktora Janukoviče. „Je nutné vytisknout nové hlasovací lístky v nezávislé tiskárně," zdůraznila Kaščijová.

Podle zprávy agentury RIA-Novosti se členové městské volební komise Mariupolu v sobotu obrátili na ústřední volební komisi v Kyjevě s žádostí odložit dnešní hlasování na jiný termín kvůli nesrovnalostem na vytištěných lístcích. Porošenkova strana vedla, že by nové volby měly proběhnout 15. listopadu nebo v jiné blízké datum.

Televize 112 Ukrajina uvedla, že poradce ministra vnitra Zorjan Škyrjak prohlásil, že se volby do místních správních orgánů v Mariupolu nemohou konat kvůli nemožnosti technicky zorganizovat proces hlasování. Poukázal zejména na to, že ve volebních místnostech nejsou k dispozici hlasovací lístky, v jedné z nich pak byl údajně na zemi nalezen roztrhaný balíček s lístky.

Strana ukrajinského prezidenta Porošenka obvinila proruskou opozici z "podkopání voleb" v půlmilionovém Mariupolu. „Opoziční blok, který je nástupcem Janukovyčovy Strany regionů, stále ještě nepochopil, jak zorganizovat čestné volby," uvedl Porošenkův blok v prohlášení. „Jejich destruktivní a nezodpovědný postoj nesmí připravit obyvatele Mariupolu o právo hlasovat."

Kyjevské policejní ředitelství oznámilo, že registruje kolem 300 stížností na průběh voleb. Jde o machinace s volebními lístky, skupování hlasů a nezákonnou agitaci. Problémy s odevzdáním svého hlasu měl dokonce i sám Porošenko, protože v kyjevském volebním středisku, kde hlasoval, se ztratily klíče od trezoru.

Související

Více souvisejících

Ukrajina Mariupol Volby

Aktuálně se děje

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO vyzvalo k deeskalaci v Kosovu, Srbsko je k roli aliance kritické

NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy