Kyjev - Poslanec ukrajinské Nejvyšší rady Dmytro Jaroš opustil vedení krajně pravicového Pravého sektoru. Z čela skupiny prý odchází kvůli zdravotním důvodům, dodal však, že měl i jisté názorové neshody se zbytkem vedení. Odchod oznámil na svém facebookovém profilu.
„Byl jsem zraněn a potřeboval jsem delší dobu na léčení. Proto jsem svěřil některé oblasti řízení hnutí svým nejbližším spolubojovníkům, kteří měli a mají svůj vlastní pohled na vývoj nacionalistického hnutí. Moje postoje nejsou vždy v souladu s aspiracemi vedení strany," cituje Jaroše, který působí také jako poradce náčelníka generálního štábu, server uatoay.tv.
Dodal, že se jako cítí osobně zodpovědný za všechno, co se kolem Pravého sektoru děje. I proto prý musí odejít z vedení. „Upřímně děkuji svým kolegům za společný boj," vzkázal svým souvěrcům. Dodal, že věří, že Ukrajina bude opět nezávislý stát. „Sláva Ukrajině," končí svůj facebookový status.
Ukrajinský Pravý sektor je ultranacionalistické uskupení založené na konci roku 2013. Vznikla v době protivládních protestů proti tehdejší hlavě státu Viktoru Janukovyčovi. Jako polovojenská jednotka pak sektor působil v boji proti proruským separatistům na východě Ukrajiny. V ukrajinských parlamentních volbách sice Pravý sektor kandidoval, nepřekonal však potřebnou pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Parlamentu.
Ruský nejvyšší soud skupinu označil za extremistickou a na území Ruska její činnost zakázal. V lednu byl Pravý sektor zařazen do rejstříku organizací zakázaných v Rusku. A proti Jarošovi bylo v Rusku zahájeno trestní řízení za výzvy k teroristické činnosti.
Související
Ukrajinský extremista chystal teror, ruští agenti ho dopadli v tajném úkrytu
Policie a nacionalisté blokují na Ukrajině ruské konzuláty, aby lidé nemohli volit
Pravý sektor (ukrajinské ultranacionalistické hnutí) , Ukrajina
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Norsko odmítá plán Kallasové, aby EU byla mediátorem mezi Ruskem a Ukrajinou
před 2 hodinami
NATO je připraveno bránit každý palec svého území, řekl Rutte po dopadu dronu v Rumunsku
před 2 hodinami
Evropská unie uvolňuje Maďarsku 16 miliard eur
před 3 hodinami
Jak funguje prodej amerických zbraní Tchaj-wanu a proč se Číně nelíbí?
před 5 hodinami
Spojené státy a Írán dosáhly předběžné dohody o otevření Hormuzského průlivu
před 6 hodinami
Rumunsko vysvětlilo, proč ruský dron nesestřelilo
před 7 hodinami
Pavel: Incident v Rumunsku je nepřípustný. Svět nesmí skončit jen u slovního odsouzení
před 8 hodinami
Trump poslal spojencům návrh mírové dohody s Íránem
před 9 hodinami
Ruský dron po nárazu vybuchl. Moskva překročila hranice, zní uvnitř EU
před 10 hodinami
Obytný dům v Rumunsku zasáhl ruský dron s výbušninami. Několik zraněných
před 11 hodinami
Počasí může být po víkendu bouřlivé, ukazuje předpověď
včera
Zemřela herečka a zpěvačka Věra Nerušilová
včera
MS v hokeji: Česko - Finsko 1:4. Národní tým se loučí ve čtvrtfinále, na favorita nestačil
včera
Viníci smrti herce Perryho potrestáni. Za mříže půjde i jeho osobní asistent
včera
Víkendové počasí bude cyklonálního charakteru. Meteorologové řekli, co máme čekat
včera
Za Orbána by to bylo nemyslitelné. Maďarsko se připojí k EPPO
včera
Jsou vztahy USA a Íránu definitivně rozbité, nebo je ještě naděje na mír?
včera
Stát lidem nabídne bezúročné úvěry. Na rekonstrukci domu až dva miliony, na byt ani ne polovinu
včera
Diplomacie nedokáže Rusko zastavit, Ukrajina ho proto musí brzdit údery, řekl Zelenskyj
včera
Kallasová: Dynamika války se obrací ve prospěch Ukrajiny, Rusko se ocitá v defenzivě
Kaja Kallasová, šéfka evropské diplomacie, prohlásila, že se dynamika války obrací ve prospěch Ukrajiny a Rusko se ocitá v defenzivě z hlediska vojenského, ekonomického i diplomatického. Zároveň však na základě posledních útoků na Kyjev upozornila, že Moskva neprojevuje skutečný zájem o mír, což potvrdila i shoda unijních ministrů.
Zdroj: Libor Novák